Koinobori 鯉のぼり – tradycyjne japońskie latawce-karpie

Od kwietnia do początku maja w mniejszych miastach i wsiach Japonii można było podziwiać kolorowe latawce koinobori 鯉のぼり. Jest to tradycyjna ozdoba wywieszana na dachach domów z okazji Kodomo no hi こどもの日 – Dnia Dziecka (dawniejszego Dnia Chłopca, zwanego również tango no sekku 端午の節句).

Kolorowe latawce w kształcie karpia, po japońsku koi 鯉, są symbolem szczęścia, siły i pomyślności, o jaką proszą rodzice dla swoich pociech w dniu tego święta. W Japonii karp jest symbolem siły i odwagi, ponieważ potrafi płynąć pod pod prąd silnego nurtu rzeki.

W przeszłości proporce były używane przez samurajów na polu walki. Był częścią rynsztunku wojowników, tak samo jak zbroja. Latawce były pomalowane w różne wzory i kolory, a niektóre z nich miały namalowany wizerunek karpia. Później rodzice zaczęli wywieszać proporce w kształcie tej ryby na cześć swoich męskich potomków.

Typowy zestaw koinobori składa się z:

– pary kółeczek zakończonych strzałami (yaguruma) i obracającej się kulki na samym czubku kijka
– kolorowej wstęgi fukinagashi, która wygląda jak rękaw lotniskowy
– największego czarnego karpia symbolizującego ojca, czerwonego karpia symbolizującego matkę, a także niebieskiego, zielonego i fioletowego, które oznaczają dzieci

鯉のぼり

Liczne koinobori wyglądają przepięknie wiosną, szczególnie poza dużymi miastami, gdzie powiewają swobodnie na tle lasów i gór.

źródła zdjęć: maruchiba.jp, goanai.net