Najpopularniejszy rodzaj mięsa w Japonii

Najpopularniejszym mięsem w Japonii jest wieprzowina – 豚肉 (butaniku). Wieprzowina jest prawie tak popularna jak kurczak i wołowina razem wzięte. Najwięcej wieprzowiny jest spożywane w rejonach Okinawy, Kyushu i Kanto. W związku z tym w dzisiejszym artykule możecie przeczytać o popularnych potrawach z wieprzowiną.

Tonkatsu
豚カツ (とんかつ, tonkatsu) to Japoński schabowy (przepis na tonkatsu). Dwu bądź try centymetrowy w grubości kawałek pleców świni panieruje się w japońskiej panierce Panko (zawiera tylko miąższ chleba, bez skórki i ma większe kawałki przez co wchłania mniej tłuszczu) a następnie smaży w gorącym oleju aby uzyskać pyszny chrupiący kotlecik. Potrawa jest relatywnie nowa bowiem powstała w XIX w.
Tonkatsu – popular japanese cutlet
zdjęcie ze „strony”
Shogayaki
豚の生姜焼き (Buta no shogayaki) to potrawa (często nazywana po prostu 生姜焼き – shogayaki) przyrządzona z pieczonej (焼き, yaki) wieprzowiny z imbirem (生姜, Shōga). Shogayaki może też być zrobione także z wołowiny, wersja ta jest jednak dużo mniej popularna, dlatego często same „shogayaki” wystarczy. Potrawa ta jest zaraz po tonkatsu drugim najpopularniejszym daniem z wołowiną w Japonii.
Pork Shogayaki (Ginger Pork) | Recipe | Ginger pork, Asian cooking ...
zdjęcie ze „strony”
Chāshū
叉燒 (チャーシュー, chāshū) to zapożyczona z Chińskiego 叉燒 (Char Shu) potrawa. W chińskiej wersji, mięso świni jest smażone w wysokiej temperaturze, w wersji japońskiej zaś zwijane jest w walec i duszone w sosie (sojowym z sake i cukrem) na niewielkim ogniu przez długi czas. Dzięki temu mieso staje się mięciutkie i soczyste. Chashu jest często dodawane do ramenu, podaje się je też z gotowanym ryżem i nazywa się wtedy chāshū don.
Chashu (Marinated Braised Pork Belly) Recipe
zdjęcie ze „strony”
Tonjiru
とん汁(tonjiru) bądź 豚汁 (butajiru) to dosłownie sok z wieprzowiny/świni. Zupa ta jest zrobioną na cienko pokrojonej wieprzowinie z warzywami i miso. W porównaniu ze zwykłą zupą miso, tonjiru ma w sobie więcej różnorodnych składników. (Kanji 豚 może zostać przeczytane jako „buta” albo „ton”, stąd zapis, który podałam jako butajiru jest w takim samym stopniu zapisem tonjiru).
Butajiru / Tonjiru Recipe by Hiroko Liston - Cookpad
zdjęcie ze „strony”