”Odkryj jutro”- Olimpiada 2020 w Tokio!

7 września 2013 roku członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wybrali organizatora Igrzyska Olimpijskich w 2020 roku. Spośród 3 miast kandydujących, druzgocącą przewagą, wygrało TOKIO! Japońska stolica będzie po raz drugi w historii gościć letnie igrzyska. Wcześniej sportowcy o najwyższe trofea walczyli tam w 1964 roku.

Grupa ok. 1,2 tys. działaczy i sportowców zgromadzonych w hali sportowej w dzielnicy Setagaya, pomimo wczesnej godziny (w chwili ogłoszenia wyników w Tokio była godz. 5.20) na dobra wieści zareagowała wybuchem energii i radosnym okrzykiem ”Banzai!”. W całym Tokio rozbrzmiewały okrzyki ”Nippon!”, ”Nippon!”. Podobno także z tej okazji nad Tokio pojawiła się nawet naturalna tęcza!

Bardzo zadowolony premier Japonii, Shinzo Abe w swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyniku podkreślił, że Tokio jest jednym z najbezpieczniejszym miast na świecie oraz zadeklarował, że rząd zajmie się sprawą Fukushimy i wyeliminuje całkowicie zagrożenie po katastrofie w elektrowni jądrowej. Na zwiększenie bezpieczeństwa Fukushimy Japonia ma przeznaczyć ok. 47 mld jenów.

W walce o organizację igrzysk olimpijskich Tokio najpierw wyeliminowało Madryt, by ostatecznie wygrać rywalizację ze Stambułem. Stolica Japonii zdeklasowała w finale turecką metropolię 60:36 głosów. Na niekorzyść Madrytu działał kryzys finansowy w kraju i duża stopa bezrobocia. W dodatku Europa organizowała ostatnie igrzyska- w Londynie w 2012 roku. Natomiast Stambuł przegrał prawdopodobnie przez niepewną sytuację polityczną w tym regionie, a także skandale dopingowe tureckich sportowców. Tokio było postrzegane jako opcja o najmniejszym stopniu ryzyka. Miasto jest nowoczesne, ma znakomicie rozwiniętą komunikację miejską, kraj jest stabilny ekonomicznie. Potencjalna data igrzysk przewidywana jest na 24 lipca- 9 sierpnia.

Według aktualnych planów miejscem igrzysk będzie Odaiba i tereny wokół niej. Głównym miejscem zawodów będzie Stadion Narodowy, ten sam, na którym rozegrano igrzyska w 1964 roku, ale zostanie on przebudowany. Pozostałe ważniejsze miejsca zawodów to Yoyogi National Gymnasium, Nippon Budokan z dachem przypominającym górę Fuji oraz stadiony Miyagi Stadium, Sapporo Dome, Saitama Stadium i International Stadium Yokohama. Wioska olipmijska zostanie zbudowana obok  Odaiby na nabrzeżu oceanicznym Harumi i ma pomieścić 17 tys. ludzi.

Ogółem będą 33 miejsca rozgrywek, z czego 85 % w promieniu max. 8 km od wioski olimpijskiej. Obiekty i miejsca mają być podzielone na dwie strefy: ”Heritage Zone”- historyczne z 1964 roku oraz ”Tokyo Bay Zone”- przy morzu, mają symbolizować rozwój stolicy. Japonia spodziewa się w czasie igrzysk 8,5 mln turystów. W planach jest przedłużenie linii metra, a wszystkie autobusy mają być niskopodłogowe. Bilety na wydarzenie będą średnio kosztować 7700 jenów, a 60% ma być po 4400 jenów lub mniej. jedynie bilety na ceremonię otwarcia będą kosztowały zawrotne 150 tys. jenów.

Poparcie dla organizacji igrzysk wśród mieszkańców Tokio wynosi 70%. Mieszkańcy mają nadzieję, iż organizacja igrzysk poprawi sytuację miasta, uczyni je bardziej dostępnym, a także przyczyni się do szybszego powrotu do normy dotkniętych klęskami obszarów Tohoku. Jednak istnieje również część mieszkańców, która obawia się co będzie z igrzyskami, gdy Tokio dotknie kolejna klęska, która z racji położenia geograficznego nie jest wcale nieprawdopodobna…