Przewodnik po prefekturach – Saga 佐賀

Saga (jap. Saga-ken 佐賀県) leży na północno-zachodniej części wyspy Kyushu i jest jej najmniejszą prefekturą. Sąsiaduje z dwoma zbiornikami wodnymi – Morzem Japońskim i zatoką Ariake-kai, oraz z prefekturą Nagasaki oraz Fukuoka.

Historia

Dawniej, razem z prefekturą Nagasaki, tworzyła prowincję Hizen. Od starożytności region ten słynął z uprawy ryżu. Położenie Sagi sprawiło również, że pełniła ona funkcję pośrednika między Japonią a resztą Azji. Między innymi dzięki temu w starożytności rozwinęło się wiele wiosek, których pozostałości można podziwiać po dziś dzień.

Podczas restauracji Meiji wybitne osobowości z tej prefektury przyczyniły się do modernizacji kraju – nazwano ich „Siedmioma mędrcami z Sagi”. W świątyni Saga-jinja znajduje się pamiątkowy kamień z ich portretami.

Atrakcje turystyczne

  • Yoshinogari – park tematyczny na terenie dawnej osady z okresu Yayoi (300 r.pn.e. 0 300 n.e.), gdzie odkryto dziesiątki ziemianek, spichlerzów i ponad 2000 grobów. To największe tego typu miejsce w Japonii.

  • świątynia Yutoku Inari – poświęcona bogini ryżu, dostatku i lisów Inari, jedna z trzech największych świątyń Japonii poświęconych temu bóstwu

  • miasta Arita i Imari – pierwsze miejsca w Japonii, gdzie ponad 400 lat temu zaczęto produkować naczynia ceramiczne. W mieście Arita warto odwiedzić muzeum ceramiki, natomiast w Imari, mieście portowym, z którego eksportowano ceramikę Arita, można podziwiać i nabyć szczególny gatunek ceramiki Arita-yaki, czyli Imari-yaki.

  • zamek Karatsu – zbudowany w 1608 r. z pozostałości po rozebranym zamku Nagoya. Obecna siedziba jest rekonstrukcją pochodzącą z 1966. W środku znajduje się muzeum historii zamku oraz ceramiki Karatsu. Z najwyższej kondygnacji można podziwiać przepiękny widok na zatokę Karatsu, miasto oraz sosnowy las.

 

 

źródła zdjęć: kotobank.jp, bungo.or.jp, con-quest.tv, karatsu-kankou.jp, 4travel.jp, ricelala.com