Gdy planujesz zdobyć Fuji-san – przydatne informacje

Podróżując do Japonii większość z nas zapisze rzeczy, które chciałoby zrobić będąc na miejscu. U większości turystów jak i mieszkańców pojawi się mierząca 3766 m. góra Fuji. Jeżeli więc Ty lub, ktoś w Twoich bliskich planuje wspiąć się na górę poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Przed wspinaczką, możliwe do podjęcia są cztery trasy prowadzące na szczyt. Zalecana trasa to Yoshida Trail. Z jakich powodów? Jest to szlak najpopularniejszy, najbardziej dostępny, najstarszy (liczy ponad 500 lat) i znajduje się po stronie zachodzącego słońca, co czyni go idealnego dla jednodniowych wycieczek.

Możemy zaplanować taką wycieczkę i tempo wchodzenia na szczyt ale niestety nie zaplanujemy ilości ludzi wspinających się na górę razem z nami. Dlatego też taka wspinaczka zająć nam od 4 do 8 godzin. Jeżeli to nadal zbyt dużo to możemy zarezerwować sobie nocleg w jednym z domków znajdujących się po drodze. Faktem jest jednak, że jak już dotrzemy do niego to ciężko będzie nam znaleźć jakiekolwiek miejsce….nawet na podłodze. Warto jednak zdecydować się na wspinaczkę nie tylko ze względu na widoki, ale na samo doświadczenie wspinania się z tłumem innych ludzi.

Tłumy na szczycie góry

Szlaki są otwarte od połowy lipca do połowy września:

  • Yoshida Trail: 1 lipca – 14 września
  • Fujinomiya, Gotemba i Subashiri Trails: 10 lipca – 10 września

Czego będziemy potrzebować

– ciepłe ubrania – tak, to nie żart. Nawet w środku lata zbliżając się do szczytu robi się naprawdę zimno. Warto mieć kilka (możliwych do zdjęcia) warstw i najlepiej kurtkę przeciwdeszczową w razie nagłych opadów. Złym pomysłem będzie kupno taniego koca termicznego lub owinięcie się folią – uwierzcie, że zanim dojdziecie na górę folia pomarszczy się lub podrze i już nie będzie ciepło.

– lampka czołówka – i nie chodzi tu o zwykłą latarkę tylko konkretnie o tą którą „montuje się” na głowie. Zyskamy dodatkową wolną rękę, większe bezpieczeństwo w trakcie poślizgu no i poczujemy smak prawdziwej przygody.

– jedzenie – zabierz ze sobą coś lekkiego, ale kalorycznego. Mogą być to chociażby suszone owoce lub czekolada, która doda Ci energii podczas wspinaczki. Oczywiście po drodze można kupić żywność w kilku miejscach, między innymi w prawdopodobnie najwyższym automacie z jedzeniem na świecie lub w restauracji na szczycie. Choć tam zapłacimy 4 razy więcej niż w normalnym sklepie.

– woda – dużo. I uwierzcie, że 500 ml to nie jest dużo i taka ilość może szybko doprowadzić nas do odwodnienia lub zawrotów głowy. Oczywiście wodę również możemy kupić po drodze ale również w zaskakujących cenach co żywność. Warto więc znaleźć równowagę pomiędzy tym ile jesteśmy skłonni wydać a ile możemy nieść.

– gotówka – poza jedzeniem i piciem o czym sami zdecydujemy będziemy zobowiązani wpłacić 1000 jenów na pokrycie kosztów utrzymania szlaków.

– mały plecak/ nerka/ saszetka – komu z czym wygodnie

Jak dotrzeć do góry?

  • pociągiem – ok. 4,200 jenów – podróż trwa 2-3 godziny
  • autobusem – ok. 2,700 jenów – podróż trwa 2-2,5 godziny (rekomendowany)
  • samochodem – ok. 2,500 jenów – podróż trwa 2-2.5 godziny

Niektórzy ludzie doświadczają zawrotów głowy i nudności podczas wspinaczki. Aby walczyć z tym warto zrobić sobie przerwę na chwilę i pozwolić organizmowi dostosować się do wysokości, albo kupić małe zbiorniki z tlenem.

Widoki w trakcie wycieczki? Niesamowite, majestatyczne i wręcz tętniące życiem krajobrazy, których nikt nie spodziewałby się wspinając się na wulkan.