Tsukiji – największy na świecie targ rybny

Tsukiji w Tokio jest największym na świecie hurtowym targiem rybnym. Można na nim kupić każdy gatunek ryby oraz owoce morza. Dziennie na Tsukiji sprzedawanych jest 2-3 ton towaru, co przekłada się na obrót ok. 3 mld jenów!

Targ Tsukiji 1Tsukiji Market

Na targu dzień zaczyna się ok. godz. 3:00 rano. Pojawiają się pierwsze statki gotowe na rozładunek oraz pierwsi licencjonowani kupcy, którzy pracują dla sklepów rybnych, restauracji, hurtowni, czy klientów indywidualnych. Szybko i precyzyjnie są w stanie określić, która ryba jest warta zakupu. Najwięcej emocji dostarcza aukcja tuńczyka. Kupcy spacerują wśród ryb, oglądają setki egzemplarzy, odcinają fragmenty mięsa z ogona,  próbują i zapisują cenę oraz numery ryby. O 5:00 rozpoczyna się aukcja, w poszczególnych sekcjach prowadzący aukcję wykrzykują numery ryb i cenę wywoławczą, a kupcy licytują. Cena zależy oczywiście od jakości mięsa oraz wielkości ryby, np. tuńczyk błękitnopłetwy o wadze 222 kg został sprzedany za 155,4 mln jenów. O godz. 8:00 targ się kończy, a zakupiony towar jest przygotowywany do transportu (cięty i pakowany). Ok. 13:00 rozpoczyna się sprzątanie wielkiego targu.

Tsukiji_SushiTarg Tsukiji-sushi2

Na terenie targu można skorzystać z oferty wielu małych knajpek, które oferują sushi i sashimi z najświeższych ryb i owoców morza. Najczęściej kucharz przyrządza je na oczach klientów. Za zestaw sushi trzeba zapłacić ok. 1200-1800 jenów, jednak warto skorzystać, gdyż wiadomo, że tak świeżego mięsa ryby nie znajdziemy nigdzie indziej w Tokio.

Dojazd na Tsukiji jest naprawdę prosty, gdyż targ znajduje się przy stacji metra o tej samej nazwie. Poza rybami można na nim kupić także owoce i warzywa, mięso, kwiaty. Należy jednak pamiętać, iż w okresie około świątecznym zwiedzanie targu jest zabronione.