Tsuyu 梅雨 – pora deszczowa

Niedawno w niemal całej Japonii rozpoczęła się letnia pora deszczowa, zwana tsuyu 梅雨. Zaczyna się zazwyczaj na początku czerwca i trwa do połowy lub końca lipca, w zależności od regionu.

Tsuyu w Japonii jest czasem kwitnienia pięknych kwiatów hortensji, po japońsku zwanych ajisai 紫陽花. Mogą mieć różne kolory, ale najpopularniejsze z nich to niebieski, biały, różowy i fioletowy. Ze względu na nieco inny skład japońskiej gleby, hortensje w Japonii mają wyjątkowy niebieski kolor i nieco inny kształt niż zachodnie. Ajisai można podziwiać na specjalnych festiwalach i wystawach organizowanych w okresie tsuyu.

Tsuyu

Kolejną rzeczą mającą bliski związek z tym okresem są ślimaki katatsumuri カタツムリ, które masowo wypełzają na ulice w czasie deszczu.

Interesujący jest zapis słowa tsuyu za pomocą japońskich znaków kanji. 梅雨 oznacza dosłownie „śliwkowy deszczyk” (梅 to ume, czyli śliwka, a 雨 to ame, czyli deszcz). Te dwa znaki razem mają wyjątkowe czytanie, jakim jest właśnie tsuyu. Ta pora jest nazywana „śliwkowym deszczem” ze względu na wypadający wtedy okres dojrzewania kwaśnych śliwek ume.

Według japońskiej tradycji, podczas tsuyu wykonuje się małe laleczki z białego papieru lub tkaniny i wiesza się je na zewnątrz. Ten zwyczaj ma sprawić, że nie będzie deszczu, a niebo rozpogodzi się. Laleczki te nazywane są teru teru bōzu てるてる坊主, co dosłownie znaczy „świecący świecący zakonnik”.

Tsuyu

 

źródło zdjęcia: tenki.jp, kinarino.jp