Znaczenie dawnych japońskich nazw miesięcy

Obecnie nazwy miesięcy oznaczają po prostu numer danego miesiąca. Dlatego też kwiecień jest po prostu 4 miesiącem – 四月 (shi-gatsu). Kalendarz gregoriański używany jest w Japonii od ery Meiji. Pomimo iż teraz, Japonia używa ujednoliconego kalendarza, kiedyś posiadali własny z innymi nazwami miesięcy. Japoński kalendarz przesunięty był o jeden miesiąc do przodu. Nazwy miesięcy w starym kalendarzu posiadały znaczenia.

Styczeń – 睦月(mutsuki) oznacza miesiąc miłości i czułości. Cała rodzina zbiera się na nowy rok więc jest to czas na okazanie emocji.

Luty – 如月(kisaragi) to miesiąc na zmiane ubrań. W lutym odczuwamy jak zimno może być więc jest to miesiąc ubierania większej ilości ubrań.

Marzec – 彌生(yayoi) jest miesiącem, w którym drzewa, trawa bardzo wzrastają. To miesiąc rozpoczynający nowe życie.

Kwiecień – 卯月(uzuki) to miesiąc kwitnienia deutzi. Deutzia czyli po polsku żylistek, to rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych. Wystepuje naturalnie w Azji wschodniej.

Maj – 皋月(satsuki), miesiąc wczesnego sadzenia ryżu (早苗月).

Czerwiec – 水無月(minazuki) jest miesiącem wody. Wiele tłumaczeń opisuje czerwiec jako miesiąc bez wody ze względu na występowanie kanji 無, znaczące „brak czegoś”. Użyte kanji skupia się jednak na wymowie nie znaczeniu i jest przykładem ateji. Czerwiec jest miesiącem nawadniania pól ryżowych.

Lipiec – 文月(fumizuki, fuzuki) nazwa miesiąca ma dwa znaczenia, pierwsze jako miesiąc kiedy kłosy ryżu puchną i drugi jako miesiąc pisania poezji. 7 Lipca odbywa się festiwal Tanabata(七夕), w czasie nocy w zwyczaju było dzielenie się poezją i literaturą.

Sierpień – 葉月(hazuki) jest miesiącem liści, nazywany też 葉落ち月(Haochizuki) miesiącem spadających liści.

Wrzesień – 長月(nagatsuki), występujące w nazwie miesiąca kanji 長 (naga) znaczy długi i odnosi się do długich nocy. Jest to więc długi miesiąc, miesiąc długich nocy.

Październik – 神無月(kan’nazuki), w nazwie miesiąca znów pojawia się kanji 無, jest ono ponownie użyte ze względu na dźwięk „na”. Kan’nazuki jest miesiącem bogów. Japończycy wierzyli, że w październiku wszyscy bogowie zbierają się w świątyni Izumo w prefekturę Shimane. Jest to czas kiedy bogowie w szintoizmie omawiają między sobą ważne sprawy, zbierając się z całego kraju w jednym miejscem. Ponieważ bogów nie ma wtedy w innych miastach, nazwa miesiąca jest tym bardziej tłumaczona na miesiąc bez bogów. 

Listopad – 霜月(shimotsuki) to miesiąc mrozów.

Grudzień – 師走 (shiwasu), nazwa miesiąca tłumaczona jest na „miesiąc zajętych kapłanów”. Na koniec roku kapłani biegają przygotowując wszystko na nowy rok i załatwiając sprawunki. Kanji 走oznacza biegać.