Gotówka Genkin 現金 – najpopularniejsza forma płatności w Japonii

Większość z nas jest przyzwyczajona do płacenia kart kredytową, debetową lub telefonem. Coraz rzadziej nosimy gotówkę ze sobą i żyjemy zgodnie z hasłem “Polska bez gotówkowa”. Jednak w Japonii przekonacie się, że system płatności w dużej mierze polega na gotówce. Gospodarka Japonii jest skoncentrowana na środkach pieniężnych, a wiele zakładów nie akceptuje kart kredytowych. Duże firmy w wielkich miastach dostosowały się do systemów kredytowych, ale małe sklepy nadal preferują gotówkę. Podobną sytuację widzimy przy zakupie biletu na transport publiczny. Za bilety na pociąg lub autobus płacisz gotówką. Ludzie często płacą kartą “miejską”, na której umieszczają pieniądze, ale nie wszedzie jednak można nią zapłacić. Trzeba również pamiętać, że niektórzy taksówkarze przyjmują tylko gotówkę!

Jeśli skończy wam się gotówka w większości sklepach całodobowych znajdują się bankomaty, które akceptują większość międzynarodowych kart.

Nie musicie również się obawiać noszenia ze sobą dużej ilości gotówki. Większość Japończyków ma przy sobie bardzo dużo pieniędzy i się tym wcale nie przejmuje. Ewidentnie przyczyną takiego zachowania jest mały odsetek przestępczości w Japonii. Jednak szykując się do podróży pamiętajcie byście mieli również monety. W wielu przypadkach będziecie się nimi posługiwać.

Źródła zdjęć: marketinvest.p