Jak się zachować podczas homestay u japońskiej rodziny?

Japonia jest w zasięgu ręki każdego. Nie chodzi tu tylko o coraz lepsze połączenia lotnicze (na przykład bezpośredni lot Warszawa-Tokio-Warszawa), ale również o coraz więcej możliwości dotyczących wyjazdów dla uczniów. Studiując na uczelni wyższej możemy spotkać się z możliwością wyjazdu na tzw. homestay, czyli niedługi pobyt u wybranej rodziny z danego kraju. Dzięki takiemu wyjazdowi możemy poznać „od kuchni” życie codzienne i obyczaje mieszkańców danego kraju.

Przywileje te wiążą się jednak również z pewnymi zobowiązaniami, które powinniśmy spełnić, aby jak najlepiej się zaprezentować – w końcu dla rodziny z homestay reprezentujemy cały nasz kraj. Oto kilka naszych prostych wskazówek, które umilą pobyt zarówno nam jako gościom, jak i rodzinie nas goszczącej.

  • Przywieźć prezent – w Japonii panuje zwyczaj, że odwiedzając kogoś, należy przynieść jakiś upominek, zwykle coś do jedzenia w ładnym opakowaniu. Dobrym pomysłem będzie też przywiezienie drobnych pamiątek ze swojego kraju, nawet breloczków czy magnesów.
  • Próbować mówić po japońsku – wielką radość i podziw wzbudzą nasze nawet najmniejsze próby używania języka japońskiego podczas spędzania czasu z rodziną. Co prawda jest dużo rodzin japońskich z bazy homestay mówiących po angielsku, jednak chęć nauczenia i ćwiczenia japońskiego pokaże, że jesteśmy zaciekawieni kulturą kraju.
  • Poinformować o swoich preferencjach żywieniowych i alergiach – jeśli nie jesteśmy fanami np. sfermentowanej soi, czyli nattō, warto o tym powiedzieć osobie przygotowującej posiłki. Zależy im, żeby gość jak najlepiej wspominał pobyt, dlatego nie warto zmuszać się do jedzenia rzeczy, które nam nie smakują i poszukać smaczniejszej alternatywy z lokalnych specjałów.
  • Przestrzegać zasad ściągania i zmiany obuwia (link do osobnego artykułu)
  • Po każdym dniu spędzać wspólnie czas – przyjechaliśmy do Japonii i z pewnością warto zwiedzić okolicę i najsłynniejsze miasta, jednak nie zapominajmy o spędzaniu czasu ze swoją japońska rodziną. Warto poświęcić kilka wieczorów na opowiedzenie im o swoim kraju, zwyczajach, rodzinie, a także co robiliśmy i widzieliśmy w ciągu dnia.
  • Próbować naśladować zachowania innych przy stole – jeśli nie mamy jeszcze doktoratu z japońskiej etykiety, nikt nie będzie miał nam tego za złe. Warto jednak wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami, a w razie wątpliwości po prostu uważnie obserwować i robić to, co robią inni.

źródło zdjęcia: buzzle.com