Japońskie karaoke – jak to działa?

W dzisiejszym wpisie skupimy się na przedstawieniu „instrukcji obsługi” japońskiego karaoke. Często dla osoby, która po raz pierwszy chce odwiedzić tego typu miejsce, obowiązujące zasady są nieco trudne do zrozumienia, szczególnie, jeśli idziemy tam bez japońskiego przewodnika.

  • Wybierz karaoke – w Japonii istnieją zarówno „sieciówki” karaoke, np. BigEcho, Joysound, jak i mniejsze, prywatne lokale. Polecamy wypróbować zarówno jedne i drugie! W większych sieciach możemy liczyć na więcej miejsca, ciekawy wystrój, nowoczesny sprzęt i liczne promocje, jednak w małych lokalach mamy niepowtarzalną szansę poczuć lokalny klimat, gdzie za barem widnieją butelki trunków z karteczkami z imionami stałych bywalców, a wystrój stwarza niepowtarzalną, nieco domową atmosferę.

Jedna z popularnych sieci karaoke.

  • Wybierz opcję napojów – pójście na karaoke w większej sieciówce oznacza wynajęcie własnego pokoiku (na godziny lub całą noc) oraz opcji dodatkowej w postaci napojów. Można z niej zrezygnować lub wybrać jeden napój (alkoholowy lub bezalkoholowy) lub tzw. nomihōdai, czyli „pijesz ile chcesz” (tutaj również dostępna opcja z alkoholem!). Uwaga – nomihōdai zwykle jest ograniczony czasowo, czyli można wybrać opcję nieograniczonych napojów np. przed godzinę lub dwie.

Wnętrze pokoju karaoke

  • Poznaj sposób obsługi – w sali karaoke do dyspozycji jest duży telewizor, miejsca do siedzenia, stół oraz najważniejsza część – „centrum dowodzenia” karaoke, czyli małe przenośne ekrany przypominające tablety. Są one dotykowe i zawierają w sobie bazę wszystkich piosenek, które można wybrać do śpiewania. Wybranie danej piosenki powoduje dodanie jej do „playlisty”. W pokoju często znajdują się również drobne instrumenty typu tamburyn czy grzechotki, aby móc stworzyć „podkład” dla śpiewającej osoby.

Ekran do wybierania piosenek

  • Znaj zasady – zwykle każda osoba śpiewa jedną piosenkę, a później oddaje mikrofon kolejnej. Jeśli wybrałeś lub wybrałaś opcję np. na godziny, obsługa pod koniec wykupionego czasu zadzwoni na znajdujący się w pokoiku telefon i zapyta, czy chcemy przedłużyć. Jeśli nie, należy dokończyć obecnie śpiewaną piosenkę i opuścić salę – inaczej może zostać doliczona dodatkowa opłata!

Japończycy uwielbiają karaoke – jest to dla nich świetny sposób na odstresowanie się. Nawet jeśli nie posiada się absolutnego słuchu muzycznego, można czerpać przyjemność ze wspólnego śpiewania w gronie znajomych. Ba, nie ma nic złego w pójściu na karaoke nawet samemu! Jeśli będziecie mieć okazję, koniecznie spróbujcie i zobaczcie, jak śpiewanie działa kojąco na nerwy.

upseed.co.jp, hotpepper.jp, girlschannel.net, ure.pia.co.jp