Pierwsza psychologiczna powieść świata – Genji monogatari (源氏物語)

Powszechnie znane dzieła literatury japońskiej w Polsce to głównie książki Harukiego Murakamiego, jednak ten kraj ma znacznie więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o czytelnictwo. To w Japonii powstał utwór, który uważa się za pierwszą w świecie powieść. Co więcej, ta najważniejsza powieść w japońskiej literaturze została napisana przez kobietę.

Murasaki Shikibu urodziła się około 978 roku i większość swojego życia spędziła w pobliżu pałacu cesarskiego w Kioto. Po krótkim małżeństwie ze starszym mężczyzną, zaczęła służyć na dworze cesarzowej Akiko (Shōshi) jako dama dworu. To podczas swojej służby stworzyła Genji Monogatari (源氏物語), czyli w polskim tłumaczeniu Wiesława Kotańskiego “Opowieść o Księciu Promienistym”. Utwór składa się z 54 rozdziałów przytaczających życie i romanse księcia Genjiego – młodego, przystojnego i utalentowanego syna cesarza. Genji monogatari jest podziwiane za elegancki styl, złożone psychologiczne postacie i rozbudowane opisy ludzkich emocji.

Prawdziwe imię autorki nie jest znane (podczas swojego życia była znana jako Tō-no Shikibu, a po śmierci Murasaki Shikibu). Nie wiadomo też, jaki był jej proces pisania powieści i kiedy została ukończona. Lektura Genji monogatari to świetny sposób na poznanie życia na dworze cesarskim w epoce Heian. Społeczeństwo przedstawione w utworze to elitarna grupa arystokratów, których nie interesuje nic poza własną przyjemnością. Byli bardzo wrażliwi na piękno natury i muzyki, poezji, kaligrafii i wyszukanego ubioru. Damy dworu Heian niewiele wiedziały o świecie poza dworem i nie zależało im na poszerzeniu swojej wiedzy. Uważano, że powinny być widziane w swoim życiu tylko przez dwóch mężczyzn – ojca i męża. Większość swojego dorosłego życia spędzały w ciemnych pokojach, schowane za parawanami i wachlarzami. Nawet gdy wychodziły poza dwór oglądały świat tylko przez niewielka szczelinę w swoim wozie. Nic więc dziwnego, że były tak zafascynowane światem powieści. Genji monogatari miało wszystko – romans, przygody, zjawiska nadprzyrodzone, a przede wszystkim niezwykle atrakcyjnego głównego bohatera.

Jeśli jednak nie jesteście fanami czytania książek, nic nie szkodzi – opowieść o Księciu Promienistym została przedstawiona na wiele różnych sposobów: była wielokrotnie ekranizowana, powstały o niej manga, anime, a także sztuki teatralne.

Powstało kilka mang opowiadających historię Genjiego

źródło zdjęcia: artelino.com, honcierge.jp