Przez lata Pac-man stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie. Dziś gra ma już 40 lat! Jeśli powiemy komuś, że graliśmy w grę z żółtym zjadaczem kulek, uciekającym przed duszkami w głowie pojawi nam się pac-man.
Po raz pierwszy zadebiutował 22 maja 1980 roku. Oryginalnie gra nazywała się パックマン (pakku man). Nazwa ta powstała od onomatopeicznej frazy パクパク食べる (paku paku taberu) co oznacza „jeść kłapiąc buzią”. Pakku-mana nazwa przeobraziła się w Puck-mana. Kiedy gra weszła na rynek angielski twórcy obawiali się, że Puck zbyt blisko ma do przekleństwa i „p” będzie zamieniane na „f”. Tak więc zdecydowano się na Pac-mana.
W tamtym czasie w latach 80 popularne były strzelanki z kosmitami. Grupą docelową Pac-mana nie byli jednak mężczyźni ani chłopcy a kobiety i pary. Automaty do gier z Pac-manem na początku ustawiono w kinie w dzielnicy Shibuya aby zobaczyć jak zostanie przyjęty. Jak opisywał wielokrotnie Tōru Iwatani projektant gry w wywiadach „profesjonalni gracze kręcili nosem ale Pac-man został stworzony dla kobiet, dzieci, osób starszych – dla tych, którzy nie grają w gry na co dzień.” Pac-man z czasem stał się najlepiej sprzedającą się grą na maszynie wszech czasów co zostało zauważone przez światową księgę rekordów Guinnessa.
Oprócz głównego bohatera na planszy gry w podstawowej wersji poruszają się cztery duszki w różnych kolorach:
– czerwony o imieniu 赤ベイ (Akabei) [po angl: Blinky]
– różowy o imieniu ピンキー (Pinkī) [po angl: Pinky]
– cyjankowy o imieniu 青助 (Aosuke) [po angl: Inky]
– pomarańczowy o imieniu 愚図た (Guzuta) [po angl: Clyde]
Światowy rekord w grze zdobył Billy Mitchell osiągając 3,333,360 czyli maksymalny możliwy wynik dostępny do zdobycia na ostatnim 256 poziomie gry. Billy rekord osiągnął w 6 godzin zdobywając każdy punkt, zjadając każdego duszka i nie umierając ani razu.