Nie tylko w Polsce mamy pierogi! Jak zapewne wiecie, mięsno-warzywne nadzienie owinięte ciastem to popularna forma dania również w krajach Azji. Również Japończycy mają swoje własne pierożki, zwane gyōza 餃子. Choć oni sami nazywają je chińskimi, są przygotowywane po japońsku. W odróżnieniu od naszych pierogów, gyōza zawsze są podawane jako przystawka – po kilka sztuk na małym talerzyku – chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać je jako normalne danie.
Są to pierogi smażone na złocisty kolor, co sprawia, że są jeszcze smaczniejsze. Spróbujcie swoich sił z naszym przepisem i zaskoczcie gości.
Ciasto na 40 placków*:
- 2 szklanki mąki
- ¼ łyżeczki soli
- ½ szklanki wrzątku
* obecnie można kupić w sklepach z kuchnią orientalną również gotowe „skórki” do gyōzy
Farsz:
- 3 szklanki posiekanej kapusty pekińskiej (tylko miękkie części liści)
- ½ łyżeczki soli
- 300 g zmielonej wieprzowiny
- ½ łyżki świeżo startego imbiru
- 2-3 posiekane ząbki czosnku
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku (tylko zielone części)
- 2 łyżeczki ciemnej pasty miso (aka miso)
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 1 łyżeczka posiekanej czerwonej papryczki chilli
Do smażenia:
- 1 łyżka oleju sezamowego
- ½ szklanki wody
Dodatkowo sos do namaczania ( nie jest konieczny) :
- 6 łyżeczek sosu sojowego
- 3 łyżeczki octu ryżowego
PRZYGOTOWANIE CIASTA :
Przygotuj ciasto na placki: do dużej miski wsyp mąkę i sól. Pomału, partiami dodawaj wrzątek i mieszaj aż uzyskasz kulę z ciasta. Jeżeli będzie za suche, dodaj jeszcze odrobinę wody. Przykryj ciasto wilgotną szmatką i odstaw na godzinę.
Na posypanej mąką powierzchni ugniataj ciasto przez około 5 minut, aż będzie gładkie. Uformuj ciasto w długi wałek i potnij na 40 cylindrów posypując je delikatnie mąką, aby się później nie przyklejały do powierzchni. Rozwałkuj każdy kawałek na okrągło (brzegi trochę cieniej niż środek), posypując mąką. Używając okrągłej foremki o średnicy 8 cm powycinaj kółka.
FARSZ :
W dużej misce posyp kapustę solą i odstaw na 10 minut. Następnie używając rąk wyciśnij z kapusty nadmiar wody. Dodaj wieprzowinę, imbir, czosnek, szczypiorek, miso, olej sezamowy, chili i cukier. Wymieszaj wszystko rękoma i ugnieć kulę. Kilka razy uderz nią w dno miski, co zmiękczy mięso i sprawi, że będzie się dobrze kleiło.
W małej miseczce przygotuj odrobinę zimnej wody do klejenia pierożków. Na placku umieść małą porcje farszu, brzeg posmaruj zimną wodą, złóż placka na pół, przyciśnij brzegi.
SMAŻENIE :
Na dużej patelni ze szczelną pokrywką podgrzej 1 łyżeczkę oleju sezamowego . Ułóż bokiem na patelni tyle pierogów, ile się zmieści (tylko jedna strona jest podsmażana). Smaż pierożki aż jedna strona stanie się chrupiąca.
Powoli wlej ¼ szklanki wody na patelnię. Kiedy przestanie pryskać, dodaj ½ łyżeczki oleju sezamowego (wlewaj po brzegu patelni). Przykryj patelnię przykrywką i zmniejsz ogień do małego.
Steamuj pierożki około 2 minuty (ciasto powinno zrobić się lekko przezroczyste a mięso sprawdzone widelcem twardawe). Podnieś przykrywkę i lekko zwiększ ogień. Kontynuuj gotowanie aż wyparuje cała woda i zostanie sam olej (około 2 minuty). Kiedy usłyszysz syczenie, potrząśnij patelnią, pierożki powinny się ślizgać po powierzchni. Jeżeli się kleją do powierzchni, zdejmij patelnię z ognia na chwilę i przykryj przykrywką. Podawaj z sosem do namaczania.