Gdy jest gorąco – Kakigōri !

Aktualnie w Polsce i Japonii panują ogromne upały. Japończycy znaleźli sposób na wysokie temperatury. Jest to pyszny deser, który pozwoli nam na odrobinę ochłodzenia. Kakigōri (かき氷– deser lodowy przyprawiany syropami lub mlekiem skondensowanym. Ma on niezwykle gładką i puszystą konsystencję mimo mylnego wyglądu. Podstawowymi składnikami są lód, syrop smakowy oraz czasami skondensowane mleko.  Kakigōri może być o smaku truskawki, zielonej herbaty, melona i wielu innych. Latem przysmak ten można kupić dosłownie wszędzie, a niektóre miejsca podają kakigōri z lodami, fasolką azuki czy tapioką.

Chociaż do przygotowywania kakigōri często używa się elektrycznych urządzeń, można spotkać również sprzedawców korzystających z ręcznych maszyn. Tradycyjny sposób przygotowywania kakigōri polega na ścieraniu lodu w ręcznie napędzanej maszynie bezpośrednio do kubka lub miseczki i jest powszechny wśród ulicznych sprzedawców.

Warto spróbować przede wszystkim lodów o smaku zielonej herbaty (matcha aisu), które dostępne są na terenie całego kraju, jednak najsmaczniejsze lody sprzedawane w rejonach specjalizujących się w uprawie zielonej herbaty, np. w Uji niedaleko Kioto czy też w prefekturze Shizuoka. Do innych niespotykanych smaków można zaliczyć także lody o smaku batata (murasaki-imo), czarnego sezamu (kurogoma), fasolki azuki czy też białej brzoskwini (hakutō).

Przykładowy przepis:

  • 500 ml wody
  • 500 g cukru
  • 10 zielonych winogron
  • 2 łyżki soku z cytryn
  • 1,5 łyżeczki sproszkowanej zielonej herbaty

Opis przygotowania:

  1. Winogrona umyć, pozbawić pestek i pokroić na drobne kawałki. Zagotować wodę z cukrem i sokiem cytrynowym.
  2. Zagotowane składniki przelać do dwóch małych naczyń. Do jednego z nich wsypać pokrojone wcześniej winogrona i dodać sproszkowaną herbatę.
  3. Następnie składniki te miksować mikserem przez 40 sekund.
  4. Zagotowane składniki z drugiego naczynia przestudzić i włożyć do zamrażalnika wraz ze zmiksowanymi.
  5. Zamrożone wyciągnąć i zeskrobać z obu naczyń do jednego pucharka deserowego.