Wiosenne oglądanie kwiatów wiśni – hanami 花見

Hanami (jap. 花見, dosł. „oglądanie kwiatów”) to coroczna tradycja, bez której Japończycy nie wyobrażają sobie wiosny. Jest to określenie czynności oglądania (podziwiania urody) kwiatów, w szczególności kwiatów ozdobnych wiśni piłkowanych (czyli sakura 桜). Kwitnienie wiśni trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu, jest relacjonowane przez media i wyczekiwane przez większość Japończyków. Kwiat sakury jest symbolem Japonii, nic więc dziwnego, że okres kwitnienia tych kwiatów jest tak ważny w tradycji japońskiej.

Gdy tylko zakwitają sakury, parki wypełniają się tłumami ludzi, którzy rozkładają maty i koce pod ukwieconymi drzewami. Istnieje kilka najpopularniejszych w tym okresie parków (np. park Ueno w Tokio), gdzie rośnie najwięcej pięknie kwitnących drzew wiśni. Większość miejsc zajmowanych jest na długo przed samym wydarzeniem, więc jeśli chce się zdobyć idealną lokalizację na hanami, trzeba przybyć i zająć miejsce dużo wcześniej. Prognoza kwitnienia ogłaszana jest co roku przez Japońską Agencję Meteorologiczną i z uwagą śledzona przez zarówno Japończyków, jak i mieszkających w Japonii obcokrajowców, cieszących się tą tradycją.

Świętowanie hanami wiąże się ze spożywaniem tradycyjnych japońskich potraw takich jak dango (kulki z kleistej masy ryżowej na patyczku). Powszechnie pije się też alkohol – sake i piwo. Można powiedzieć, że hanami to ogromny, wiosenny piknik, który może trwać aż do późnych godzin nocnych. Japończycy uwielbiają wspólnie cieszyć się kwiatami, przy okazji biesiadując.