Jeziora w Japonii

Japonia, choć powierzchniowo jest większa od Polski, przegrywa z naszym krajem w rankingu liczby jezior. W Japonii jest ich ponad 600, natomiast w Polsce ponad 9 000. Niemniej jednak, japońskie jeziora są wyjątkowe, ponieważ zostały ukształtowane przez nieco inne zjawiska geograficzne niż te w Polsce.

Największe jezioro Kraju Kwitnącej Wiśni to Biwa w prefekturze Shiga, jego powierzchnia wynosi 670 km², znajduje się ono w środkowej części wyspy Honsiu. Śniardwy, największe jezioro Polski, prezentuje się przy jeziorze Biwa dość blado, ponieważ stanowi jedynie 1/6 powierzchni jeziora Biwa ze swoimi 113,4km². Ponadto jeszcze trzy jeziora zajmują obszar większy niż 100 km², a są to Kasumigaura (167,6 km²) prefekturze Ibaraki, Saroma (151,9 km²) na Hokkaido oraz leżące w regionie Tohoku Inawashiro (103,3 km²).

Jezioro Biwa

Najgłębsze jezioro w Japonii, Tazawa w prefekturze Akita, ma 423,4 m głębokości. W porównaniu z najgłębszym jeziorem w Polsce prezentuje się naprawdę imponująco – nasza rodzima Hańcza ma „jedynie” 106,2m głębokości. Kolejne najgłębsze jeziora Kraju Kwitnącej Wiśni to Shikotsu (360,1 m), Towada (326,8 m) oraz Mashu (211,4 m). Najwyżej położonym jeziorem w Japonii jest Chūzenji , tj. 1269 m n.p.m. Zadni Staw z kolei znajduje się na wysokości 1890 m. n.p.m.

Jezioro Tazawa

Za sprawą szczególnie dużej aktywności wulkanicznej Japonia obfituje w bogate zasoby podziemnych wód, przede wszystkim termalnych, dzięki którym kraj jest tak liczny w onseny, czyli japońskie cieplice – gorące źródła. Większość jezior ma pochodzenie tektoniczne, kalderowe i kraterowe, reszta to jeziora lagunowe lub sztuczne. Wokół wulkanu zwanego potocznie górą Fuji znajdują się naturalne jeziora zaporowe, które powstały w wyniku przegrodzenia rzek przez lawę. W okolicy Fuji znajduje się region Fujigoko, czyli „pięć jezior Fuji”. Jest to świetna baza wypadowa do wspinaczki na górę, a także kompleks turystyczny, gdzie można kempingować, a zimą uprawiać zimowe sporty. Dla poszukujących mocniejszych wrażeń polecamy park rozrywki Fuji Q Highland z najszybszymi i najbardziej stromymi rollercoasterami na świecie.

Okolice Fujigoko

Okolice Fujigoko

źródła zdjęć: japan-guide.com, pref.shiga.lg.jp, find-travel.jp, japan-i.jp