Dzisiaj przedstawimy Państwu kilka ciekawostek prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Serdecznie zapraszam do lektury. Odbierzcie je nie tylko jako “dziwne zwyczaje” ale warto spojrzeć na to z perspektywy niewielkich rzeczy, które niezwykle ułatwiają życie w Japonii a także sprawiają, iż społeczeństwo jest postrzegane jako uprzejme.
1. Jak dobrze wiemy w każdym kraju wiele gestów jest odbierana w różny sposób. Dlatego wyjeżdżając za granice należy uważać co, do kogo “pokazujemy”. I tak w Japonii dłoń wyciągnięta wnętrzem w dół i wykonująca gest “przywołania” oznacza nie mniej, nie więcej jak prośbę o podejście do danej osoby. Widząc taki gest nie pomyślmy więc, że osoba chce nas wygonić ponieważ zwyczajnie będzie chciał z nami porozmawiać.
2. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Idziemy do kina, kończy się film, zaczynają napisy. Co robimy? Wychodzimy z sali. W Japonii duża część społeczeństwa ogląda całe filmy w kinie. W ten sposób swego rodzaju honorują wszystkie osoby, które brały udział przy powstaniu filmu. Oczywiście są ludzie, którzy chętnie by wyszli lecz w odróżnieniu do naszych kin, w Japonii, światło również jest zgaszone podczas napisów końcowych. Takie osoby zostają więc siłą rzeczy ze względu na bezpieczeństwo i kulturę (aby nie przeszkadzać innym, którzy chcą zostać)
3. Uprzejmy rekin czyli ‘polite shark’. Cóż to takiego? Zapewne nie raz znaleźliśmy się w sytuacji, w której podczas rozmowy z drugą osobą ktoś postanowił przejść pomiędzy nami lub przechodził tuż przed naszą twarzą. To nieco irytujące gdyż rzadko słyszymy w takich sytuacjach chociażby niedbale rzucone “przepraszam”. Jak w takiej sytuacji zachowują się Japończycy? Otóż podnoszą wyprostowaną dłoń przed twarz, jakby naśladował płetwę grzbietową rekina. Często dochodzi do tego „sumimasen” („przepraszam”). W ten sposób sygnalizuje, że wie o swojej nieuprzejmości i za nią przeprasza.
4. Znaki X i O. Mimo, iż znaki te są stosowane na całym świecie w Japonii przywiązuje się do maru (kółka) oraz (a właściwie szczególnie) batsu (krzyżyka) nieco większą wagę. Pojawiają się one w codziennym życiu w wielu miejscach, na znakach a nawet w codziennej komunikacji z innymi. Co ciekawe, przyzwyczajenie do tradycyjnych roli kółka i krzyżyka jest w Japonii tak silne, że kontrolery PlayStation mają tam zamienione miejscami przyciski „X” i „O”. „O” służy do potwierdzeń, zaś „X” do anulowania. Możemy się spotkać nawet z gestem, dwóch skrzyżowanych palców, który daje jasny i czytelny sygnał, że coś jest nie na miejscu.
5. Na koniec ciekawostka dotycząca higieny. Choć na filmach nie raz spotkaliśmy się z sytuacją, w której aktor płucze usta będąc w łazience to tak naprawdę niewielu z Europejczyków to robi kilka razy dziennie ponieważ zwyczajnie “po co?”. W Japonii natomiast jest to bardzo popularne zachowanie, którego uczy się nawet dzieci od najmłodszych lat. I tak na przykład dziecko po powrocie do domu nie tylko myje ręce ale również płucze usta. Nawet jeżeli setki badań wskazuje na to, że płukanie ust nic nie zmienia poza uczuciem świeżości jest to swego rodzaju krok w stronę samodyscypliny społeczeństwa od najmłodszych lat. Japonio, oby tak dalej!
źródło zdjęć – zastavki.com