Co tak naprawdę jedzą Japończycy? Część I – onigiri おにぎり

Japończycy od rana do wieczora jedzą sushi – na pewno większość z Was tak uważa, a przynajmniej chociaż raz spotkała się z taką opinią. Nic bardziej mylnego. Japońska kuchnia jest niesamowicie różnorodna i przeplatają się w niej wpływy zarówno z Zachodu jak i z innych krajów azjatyckich, takich jak Korea czy Chiny. Pora rozprawić się z mitem sushi! W dzisiejszym wpisie będzie mowa o ryżowych kulkach onigiri!

1. Co to jest onigiri おにぎり?

Nazwa onigiri pochodzi od czasownika nigiru, czyli ściskać, formować. Jest to zwykle trójkątny „blok” ugotowanego białego ryżu owinięty pieczonym wodorostem nori z odrobiną soli i nadzieniem. W środku najczęściej można znaleźć tuńczyka z majonezem, ikrę, kurczaka, łososia, marynowaną śliwkę lub wodorosty z sosem sojowym. Onigiri można kupić w każdym sklepiku konbini za około 3 złote. To niewielka cena za przysmak, który smakuje prawie jak sushi!
Najprościej mówiąc jest to odpowiednik polskiej kanapki. Robi się je w domu, można też kupić niemal w każdym sklepie. Są tanie, dobre i różnorodne. Można je łatwo zapakować a później zjeść poza domem.

Najprostsze onigiri – przyprawione odrobiną soli i owinięte w płat nori

2. Jaki jest sposób przyrządzenia?

Ryż do sushi ugotowany na kleisto (zwykły ryż się nie nadaje, bo się nie będzie kleił) lekko studzimy i solimy do smaku. Odrywamy kawałek plastikowej folii do żywności o długości około 20cm i kładziemy na dłoni. Na folię nakładamy około 120g ryżu w kształcie okręgu, lekko spłaszczając. Na środku kładziemy ulubione nadzienie, a następnie zawijamy ryż dłońmi w folii, mocno ściskając i formując trójkąt lub kulę tak, aby całe nadzienie było dokładnie schowane w środku. Tak uformowany ryż możemy jeszcze dodatkowo owinąć sprasowanym, pieczonym plastrem wodorostów nori.

3. Jakie są warianty onigiri?

Nadzienia, które można najczęściej spotkać w sklepach to:
– tsuna mayo ツナマヨ(tuńczyk z majonezem)
– mentaiko 明太子(ikra mintaja, zwykle surowa)
– tarako たらこ (ikra dorsza)
– shake 鮭 (łosoś)
– umeboshi 梅干 (marynowana śliwka)
– konbu 昆布 (przyprawione wodorosty)
– okaka おかか (płatki suszonej ryby bonito)

Onigirazu z łososiem, serem i majonezem

Onigiri może przybierać także różne formy i kształty. Ostatnio popularne są „ryżowe kanapki”, czyli onigirazu おにぎらず. Jest to bardziej płaska wersja onigiri, gdzie nadzienie znajduje się pomiędzy dwiema warstwami ryżu i wodorostów i jak „kanapka” jest przekrojona na pół.

Oczywiście istnieje też niezliczona ilość wariantów nieco bardziej „szalonych” onigiri, które zamiast ryby mają w środku szynkę lub pieczone mięso. Bardziej kreatywne mamy przygotowują dla swoich dzieci urocze onigiri, które przypominają zwierzątka albo bohaterów kreskówek. W sklepach gospodarstwa domowego są całe działy z wycinarkami do nori, dzięki którym kulka ryżu zamienia się na przykład w kotka.

Ozdobne onigiri – do wycięcia wzorów z nori używa się specjalnych wycinarek dostępnych w japońskich sklepach gospodarstwa domowego


źródła zdjęć: cookpad.com, normaljapan.com, rakuten.com