Jako wyspiarski kraj Japonia od zawsze miała dużo wspólnego z rybami. Wprawdzie obecnie to wieprzowina jest najpopularniejszym mięsem w Japonii, mimo to ryby są ważną częścią kultury. W dzisiejszym artykule możecie poczytać jakie znaczenie nadano pewnym rybom. W następnej części artykułu będziecie mogli przeczytać o „rybich powiedzeniach”.
Leszcz morski – 鯛 (tai) – jest uważany za rybę pomyślności w Japonii. Nazwa tai rymuje się z japońskim słowem na pomyślność 愛でたい (medetai). Ryba ta także jest czerwona, kolor ten w Japonii uchodzi za kolor pomyślności. Razem z czerwonym ryżem – 赤飯 (sekihan) potrawy te są uważane za dania szczęścia. Podawane są więc na ślubach, uroczystościach, gdy ktoś szczęśliwie wyjdzie ze szpitala a także お食い初め (okuizome, ceremonia na cześć nowo narodzonego dziecka). tai najczęściej podawany jest w postaci 尾かしら付き (okashira-tsuki, o oznacza głowę, kashira ogon a tsuki to czasownik oznaczający „razem z”) czyli jako cała ryba nawet z oczami, które podobno są bardzo bogate w witaminę B1.
Karp Koi – 錦鯉 (nishiki-goi) to ryba bardzo często kojarzona z Japonią. Cechą charakterystyczną tych ryb jest ich zdobne ubarwienie. W Japonii rybom koi jest przypisana odwaga, siła i cierpliwość. Wywodzi się to z starej chińskiej legendy. Ryby koi postanowiły przepłynąć pod prąd Yellow river w Chinach. W trakcie podróży napotkały wodospad. Wiele ryb się poddało i dało ponieść prądu rzecznemu. Ta jedna, która została spróbowała pokonać wodospad. Dla pobliskich demonów stało się to pośmiewiskiem. Po latach skakania do góry, dzielna rybka koi wspięła się na górę wodospadu. Bogowie zauważyli niesamowity wyczyn ryby i postanowili w nagrodę zmienić ją w wspaniałego złotego smoka. W dzień dziecka (5 maja) rodziny z synami wieszają 鯉のぼり (koi nobori, choragiew koi). Powiewające karpie mają za zadanie pomóc w spełnieniu życzenia rodziny aby ich syn wyrósł silny i dzielny.
Węgorz japoński – 鰻 (ウナギ, unagi) to popularna słodkowodna ryba uważana za rarytas w Japonii. Węgorza słodkowodnego nie należy mylić z słonowodnym odpowiednikiem po japońsku nazywanym 穴子 (アナゴ, anago). Unagi jest częścią tradycyjnej potrawy 蒲焼 (kabayaki, pieczona unagi) podawanej na misce ryżu. Ryba często dla smaku posypywana jest przyprawą 山椒 (sanshō, aromatyczna sypka papryka). Ryba jedzona jest też w czasie 土用丑の日 (Doyo-no Ushi-no Hi).