Czym jest haori?

Myśląc o tradycyjnym japońskim stroju, przed oczami często stają nam kimona bądź yukaty. W rzeczywistości tych tradycyjnych elementów japońskiej garderoby jest oczywiście znacznie więcej, a jednym z nich jest haori (羽織).

Jak jednak haori wygląda, a także kto i w jakich okolicznościach najczęściej je nosi?

Z wyglądu haori przypomina krótkie kimono sięgające do pasa lub połowy uda. Tak naprawdę jest jednak okryciem wierzchnim i właśnie na kimonie może być noszone. Nie posiada zachodzących na siebie paneli występujących w kimonach. Jest natomiast wiązane z przodu za pomocą dwóch krótkich sznurków zwanych haori himo, które przyszyte są do części wewnętrznej.

W przeszłości haori noszone były na przykład przez wojowników, a ich zadaniem była ochrona przed zimnem. Obecnie wykorzystywane są jednak przede wszystkim w sytuacjach formalnych. Haori jest elementem tradycyjnego stroju pana młodego podczas ceremonii ślubnej. Jedakże wydaje się, że najczęściej zakładają je aktorzy rodzimych form teatralnych jak.

Chociaż haori pierwotnie było strojem męskim, mniej więcej od lat trzydziestych XX wieku noszone jest także przez kobiety.