Dawna stolica Japonii – Nara 奈良

Miasto położone niedaleko Kioto, było stolicą Japonii w VIII w. Nara została zbudowana na rozkaz władczyni Genmei i była siedzibą siedmiu kolejnych władców. W północnej części miasta znajdował się Wielki Teren Pałacu Cesarskiego Daidairi, który był otoczony murem z 12 bramami. Pałac Cesarski Daidairi obejmował pawilony przeznaczone dla cesarza i jego rodziny oraz oddzielne budynki dla ceremonii państwowych, ministerstwa i urzędów.

Daidairi ulegał zniszczeniom na skutek pożarów, które miały miejsce w 960 r. i w latach następnych (ostatni w 1227 r.). Po opuszczeniu miasta przez dwór pozostały jedynie liczne świątynie buddyjskie i shintoistyczne.

Nara jest odwiedzana co miesiąc przez tysiące turystów ze względu na znajdującą się tam skarbnicę starożytnej sztuki – Shōsoin. Liczne pawilony, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego zakwalifikowano jako skarby narodowe. Miasto jest też odwiedzane z okazji festiwali (Kasuga-Mandoe, Omizutori-matsuri, Wakamiya-onmatsuri).

Odwiedzane przez turystów są m. in.:

  • Świątynia Todaiji (jap. 東大寺) w Narze, w której znajduje się Wielki Budda (Daibutsu).
  • Skarbiec Shōsōin  (jap. 正倉院) – zawiera ponad 10,000 eksponatów z VIII wieku, pochodzących z całego ówczesnego świata cywilizowanego: Asyrii, Arabii, Persji, Grecji, Rzymu i Egiptu.

  • Pięciopiętrowa pagoda przy świątyni Kōfukuji (jap. 興福寺), zbudowana w 730 r. (pięciokrotnie zniszczona przez ogień, odbudowana po raz ostatni w 1426 r.)

  • Muzeum Narodowe w Narze
  • Park Nary ze stadami danieli. W parku swobodnie biega ponad tysiąc danieli. Są oswojone z człowiekiem, można je karmić, głaskać i oczywiście robić sobie z nimi zdjęcia.

źródła zdjęć: shosoin.kunaicho.go.jp, read01.com, anaimages.com, digitaljournal.com