Futon 布団, czyli jak spać w Japonii

Czy Japończycy śpią na podłodze? Wiele osób, które nie mają zbyt wiele styczności z Japonią poza starymi filmami zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak w tym artykule postaramy się Wam ją wyjaśnić!

Futon czy łóżko?

Przez wieki mieszkańcy Japonii mieszkali na małych przestrzeniach, ponieważ tylko takie były dostępne. Przeciętna rodzina posiadała jeden duży pokój, który służył do wszystkich celów: jedzenia, spania, pracy i życia. W ten sposób znane stały się japońskie materace – futon (jap. 布団).

Obecnie oczywiście w wielu domach znajdują się już tradycyjne łóżka, ale jak tylko będziecie mieć okazje, to polecamy spanie na takim właśnie (często wyglądającym wręcz imponująco) materacu. Możemy je spotkać najczęściej w zajazdach, pensjonatach (minshuku 民宿) czy też hostelach. Japoński futon jest stosunkowo cienki. Mimo iż tradycyjne łóżko jest miękkie wygodne, mnisi do dziś uważają, że to futon oczyszcza a także uspokaja ciało i umysł.

Jak korzystać z futonu?

Co jakiś czas futon musi zostać poddany wietrzeniu aby uwolnić go od zbędnych bakterii. Tak więc krajobraz  wywieszonych przez okno materacy wygląda nico zabawnie, w niektórych regionach Japonii.

W godzinach porannych należy złożyć materac tak, aby powstało więcej miejsca do wykorzystania w pokoju w ciągu dnia. Jeżeli tego nie zrobisz, ktoś z współlokatorów może zrobić to za ciebie, chociażby z przyzwyczajenia.

Jeśli jesteś u kogoś gościem, tym bardziej złóż swój futon rano – pokażesz w ten sposób swoje dobre maniery. W Japońskich domach znajduje się specjalne miejsce dla materacy, jednak stosownie będzie zostawić go w rogu pokoju.

Przydatne zwroty

  • Shikibuton 敷布団 – mata, która znajduje się na górze materaca. Zazwyczaj wewnątrz znajduje się bawełna, wełna lub włókna syntetyczne.
  • Kakebuton 掛け布団 – gruba kołdra (może być również nazywana ogólnie „futon”). Służy do nakrycia się podczas snu. Często z jednej strony znajduje się drobna siateczka umożliwiająca przepływ powietrza (ta strona powinna być skierowana ku górze).
  • Mofu 毛布 – koc
  • Makura 枕 – mała poduszka pod głowę
  • Tatami 畳 – tradycyjna, japońska mata podłogowa
  • Zabuton 座布団 – wygodna, płaska poduszka przeznaczona do siedzenia

 

źródło zdjęcia: kaigai-matome.net, enj0y-life.com, nttbj.itp.ne.jp