Wybieramy się do Japonii!

 

Wybierając się w podróż do Japonii, pamiętajmy, że lot samolotem trwa długo, zatem zalecane jest wygodne ubranie i obuwie, które zapewni nam komfort podczas podróży.

W przypadku wyjazdów turystycznych oraz wyjazdów służbowych trwających do 90 dni dla obywateli Polski nie istnieje obowiązek wizowy. Wymagane jest jedynie posiadanie ważnego paszportu, który podczas pobytu w Japonii musisz mieć przy sobie cały czas.

Należy pamiętać, iż obowiązują ograniczenia wolnego wwozu niektórych towarów do Japonii:

  • wyroby tytoniowe – maksymalna ilość: 400 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygar lub 500 gram tabaki (tytoniu),
  • alkohol – maksymalnie 3 butelki o pojemności 0,76 l,
  • perfumy – 57 g,
  • prezenty i upominki – ich łączna wartość nie może przekraczać 200 000 jenów, przy czym nie liczą się przedmioty o wartości poniżej 10 000 jenów.
  • nie wolno przywozić środków odurzających i pobudzających, fałszywych pieniędzy, pornografii, artykułów naruszających prawo patentowe lub autorskie, broni palnej i amunicji.
  • zwierzęta i rośliny są poddawane kwarantannie.
  • nie ma ograniczeń w przywozie do Japonii walut obcych lub jenów, ale sumy powyżej miliona jenów należy zgłosić w urzędzie imigracyjnym. Przy wyjeździe z Japonii można wywieźć maksymalnie 5 mln jenów.

Ubezpieczenie

Polisa ubezpieczeniowa w czasie podróży do Japonii może okazać się istotnym elementem, szczególnie dlatego, że koszty leczenia w szpitalu w Japonii są bardzo wysokie. Wybierając polisę powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie zdarzenie jest objęte ubezpieczeniem. Ubezpieczenie może dotyczyć m. in. szkód na zdrowiu i mieniu, poniesionych w wypadkach, kosztów na wypadek choroby, szkód związanych z opóźnieniem w podróży, odwołaniem lotu lub utratą bagażu.
Wykupując polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby zapytaj, czy firma ubezpieczeniowa pokryje bezpośrednio koszty leczenia w szpitalu, czy na zasadzie zwrotu kosztów leczenia za okazaniem rachunków przez ubezpieczonego. Istotnym punktem umowy ubezpieczeniowej jest również, czy obejmuje ona koszty przewiezienia chorego do jego kraju rodzimego. Zazwyczaj firma ubezpieczeniowa nie wypłaca odszkodowania bezpośrednio instytucji, która poniosła koszty związane z leczeniem ubezpieczonego. Dlatego zachowaj wszystkie rachunki za pobyt w szpitalu oraz za leki. Jeżeli natomiast zostanie skradziony twój bagaż, postaraj się o raport policji, aby na tej podstawie domagać się odszkodowania.

Opłaty podatkowe

W Japonii obowiązuje 5% podatek od towarów i usług (wliczając w to usługi hotelarskie i restauracje). Ponadto jest naliczany 3% podatek lokalny w poszczególnych sytuacjach. W hotelu jest on doliczany do rachunku, jeżeli wartość rachunku za usługi w przeliczeniu na jedną osobę przekracza 15 000 jenów.
W restauracji podatek 3% jest naliczany, jeżeli rachunek za posiłek wynosi powyżej 7 500 jenów od osoby. Jeżeli ktoś zje kolację w restauracji hotelu, w którym jednocześnie wynajął pokój, to może poprosić od odrębny rachunek za usługi gastronomiczne i odrębny za usługi hotelarskie. Istnieje wtedy możliwość obniżenia wartości poszczególnych rachunków i uniknięcia konieczności zapłacenia dodatkowego podatku.

WAŻNE:

Limit bagażowy oraz koszty nadbagażu określa przewoźnik, którego wybierzemy, warto jednak pamiętać, że bagaż musi być dopasowany do naszego planu podróży i pobytu w Japonii. Większość pociągów w Japonii nie ma miejsca na większe walizki. Górna półka na bagaż mieści walizkę o wymiarach: 40 x 60 cm, a według przepisów JR każdy pasażer może wnieść do 2 sztuk bagażu  o wadze nie większej niż 30 kg. Wyjątkiem jest Narita Express, który posiada specjalną przestrzeń na większy bagaż. Jeżeli chodzi o autobusy na dłuższych trasach, większość z nich posiada specjalną przestrzeń na większy bagaż, autobusy miejskie takiej przestrzeni nie posiadają i podróż z dużym bagażem staje się kłopotliwa. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z przechowalni bagażu, które można znaleźć na dworcach i lotniskach, w pobliżu większych atrakcji turystycznych. Cena za dzień przechowywania wynosi od  300 do 1000 jenów.