Gorące piaski Ibusuki

Ibusuki to kurort na południowym skrawku wyspy Kiusiu, którego atrakcją są kąpiele w gorących piaskach. Skąd się one wzięły? Magma zalega tak blisko powierzchni ziemi, że ogrzewa piasek na miejscowych plażach.

Przyjemność skorzystania z kąpieli w gorącym pisku kosztuje ok. 1000 jenów. W cenę wliczona jest yukata, czyli bawełaniane kimono, zakopanie, ocieranie czoła ręcznikiem oraz, co ważne, odkopanie! Pracownicy wykopują w czarnym parującym piasku dołki wielkości człowieka, pieczołowicie zakopują klienta, zostawiając tylko głowę i szyję owinięte ręcznikiem. Już po upływie 10 minut, pod wpływem ciężaru i ciepła piasku przyspiesza cyrkulacja krwi i  całe ciało zaczyna się pocić. Wrażenie jest bardzo podobne do przebywaniu w saunie, jednak pozycja jest o wiele bardziej relaksująca. Ciało oczyszczane jest z toksyn, rozszerzają się pory. Gorący piasek szczególnie dobrze działa na dolegliwości takie jak zapalenie stawów, czy reumatyzm.

„Zabieg” powinien trwać nie dłużej niż 15 minut. Jeżeli dany klient ma trochę więcej siły, może spróbować samodzielnie uwolnić się spod piasku, jeśli nie – bez obaw, pracownik kurortu pośpieszy z pomocą. Po kąpieli w piasku można skorzystać z kąpieli w onsenie, która oczyści ciało z pozostałego piasku i pozwoli jeszcze przez chwilę pocieszyć się gorącymi źródłami.

źródła: japanbyjapan.com www.lonelyplanet.com sa-raku.sakura.ne.jp