Hotel, hostel, czy ryokan?

Japonia oferuje bardzo duży wybór różnego rodzaju miejsc noclegowych, od typowo zachodnich hoteli, po hotele kapsułkowe i kwatery w świątyniach. Rozpiętość cenowa noclegów jest również znacząca: od ok. 2000 jenów za miejsce w pokoju wieloosobowym, po 30.000 jenów w hotelu najwyższej klasy lub tradycyjnym ryokan.

Obcokrajowiec, który chce lepiej poznać  japońską kulturę powinien zdecydować się na nocleg w miejscu typowo japońskim. Może wybierać pomiędzy Ryokan, Minshuku albo współczesnym japońskim domem lub mieszkaniem.

ryokan2

Zamieszkać w tradycyjnym japońskim ryokan możemy już za 6000 jenów za os. za noc. Górny pułap wynosi nawet 30.000 za os. za noc! Ryokany możemy znaleźć w całym kraju, szczególnie w pobliżu gorących źródeł wody termalnej (onsen). Cały ryokan urządzony jest  w tradycyjnym japońskim stylu, z tatami na podłodze, z łóżkiem futon w sypialni, możemy również zażyć typowo japońskiej kąpieli oraz spróbować tradycyjnej kuchni, ponieważ zwykle jest ona w cenie (kolacja i śniadanie). Check-in w ryokan odbywa się zwykle od godz. 15:00, a o godzinie 18:00-19:00 ma miejsce kolacja. Należy pamiętać, iż swoje buty zostawiamy w genkan (wejściu do domu). Po zameldowaniu gospodarz ryokan wskaże nam na pewno miejsce, z którego możemy wziąć yukatę (lekkie kimono). Możemy ją nosić jako szlafrok, piżamę, ale też musimy ją założyć do kąpieli, kolacji i śniadania.

W ryokan panuje spokojna atmosfera, właściciele zadają sobie wiele trudu, aby stworzyć piękne ogrody, łaźnie i pomieszczenia, które będą cieszyć i wyciszać gości. Największą atrakcją są kąpiele w gorących źródłach. Zwykle odbywają się przed kolacją oraz przed śniadaniem. Gospodarz nas poinformuje w jakich godzinach można skorzystać z kąpieli oraz gdzie się znajdują wanny męskie lub wanny damskie. Pozostawione w naszym pokoju ręczniki powinniśmy wziąć ze sobą do wanny.

Minshuku

Minshuku będzie nas kosztowało nieco mniej, zaledwie od 4.000 do 10.000 jenów za os. za noc. Jest to nocleg typu bed & breakfast, ale w typowo tradycyjnym wystroju, zwykle prowadzony przez rodzinę. Gościom oferowane są posiłki, możliwość poznania japońskiej rodziny i doświadczenia japońskiego stylu życia. Podobnie jak w ryokan istnieje również możliwość wzięcia kąpieli

Współczesny japoński dom lub mieszkanie jest coraz bardziej popularnym noclegiem w Japonii. Ceny za wynajęcie mieszkania/domu wahają się w granicach 10.000-50.000 za mieszkanie za noc. Z reguły jest to wynajem krótkoterminowy, który jednak umożliwia doświadczenia codziennego życia w Japonii.

Oczywiście w Japonii istnieją również hotele w zachodnim stylu. Ich cena wynosi od 8.000 do 50.000 za o.s za noc. Bardzo popularne są tzw. hotele biznesowe, które oferują proste, małe pokoje z przekąskami i drinkami, które zapewniają automaty ulokowane w pokoju. W rejonach górskich popularne są pensjonaty.

Dużą popularnością cieszą się również noclegi ”niskobudżetowe”, typu: dormitorium i hostel. Miejsce w dormitorium kosztuje od 1.000 do 3.000 jenów, natomiast w hostelu możemy przenocować już za 2.500- 4000 jenów za os. za noc.

 Love Hotel

Istnieje jeszcze jedna kategoria hoteli, którą warto się zainteresować- są to unikalne hotele, w których warto spędzić chociaż jedną noc. Takim hotelem jest hotel kapsułkowy, który zapewnia swoim gościom nocleg w specjalnych kapsułkach, gdzie miejsce kosztuje od 3.000 do 4.000 jenów. Innym przykładem są Love Hotels z ceną 6.000 do 12.000 jenów za pokój za noc. Głównie hotele te odwiedzane są przez pary, które chcą spędzić trochę czasu tylko we dwoje. Można również zarezerwować nocleg w świątyni! Koszt to 3.000-`10.000 jenów za os. za dobę. W cenę pobytu często wliczone są 2 posiłki wegetariańskie i możliwość wspólnej porannej modlitwy.

Przy dłuższym pobycie jednym, z najlepszych rozwiązań jest wynajęcie mieszkania. Ceny zaczynają się zwykle od 40.000 jenów za miesiąc.

Noclegi do wynajęcia można znaleźć na stronach:

http://www.japanican.com/,

http://travel.rakuten.co.jp/en/,

http://www.japaneseguesthouses.com/ ,

https://www.airbnb.pl/ .