Jak mała część hamburgera nadal nim będzie cz. 2

W poprzedniej części artykułu mogliście się dowiedzieć czym jest 洋食 (yōshoku) oraz jak wygląda japońska wersja curry i hamburgera. Dzisiaj chciałabym przedstawić kilka pozostałych przykładów.

オムライス (omu-raisu) to potrawa szczególnie lubiana przez dzieci. Składa się z dwóch części. Pierwszą jest smażony ryż, który najczęściej występuje z dodatkiem mięsa oraz warzyw. Drugą częścią jest omlet, w który owinięty jest ryż. Danie podawane jest z ketchupem, możemy go mieć zaserwowanego z najróżniejszymi napisami bądź wzorkami, jak serduszka czy uśmiechnięte buźki.

Omurice Recipe (Japanese Omelette Rice) - Cooking The Globe

Inną wersją omu-raisu jest オムそば (omusoba). Omusoba podawana jest z smażonym makaronem – 焼きそば (yakisoba) zamiast z ryżem. Potrawa serwowana jest z owocowym, brązowym sosem, nazwanym to po prostu sos omusoba.

Omusoba | Traditional Egg-based Dish From Japan | TasteAtlas

ナポリタン (naporitan) to danie inspirowane dobrze nam znanym spaghetti. Danie składa się z ryżu, zielonej papryki, cebuli, grzybów, sosu pomidorowego, bekonu i/lub szynki. Japończycy wprowadzili kilka zmian do spaghetti. Papryka i cebula smażone są z mięsem. Sos pomidorowy robiony jest z ketchupu, a nie z koncentratu bądź prawdziwych pomidorów. Makaron podawany jest dopiero z sosem, na wierzch pozostałych składników. Inspiracją do powstania tej potrawy były racje żywieniowe żołnierzy amerykańskich.

Naporitan(ナポリタン) - spaghetti with ketchup sauce Recipe by ...

Wariacją spaghetti yōshoku jest ツナスパゲティ (tuna supageti) podawane z puszkowanym tuńczykiem. Tak jak naporitan, jest to szybka i łatwa w zrobieniu potrawa do przygotowania w 30 min.