Większość obcokrajowców z trudem znosi japońskie lato. Najczęściej zaraz po wylądowaniu można uświadomić sobie rzeczywiste znaczenie słowa mushiatsui, czyli „gorąco i parno”, bo po wyjściu z samolotu natychmiast uderza w nas fala gorącego powietrza, a wysoka wilgotność sprawia, że po chwili ubranie zaczyna się kleić do ciała.
Wówczas przychodzi z nam pomocą wszechobecna w Japonii klimatyzacja. Choć same klimatyzatory zasadniczo nie różnią się od podobnych urządzeń dostępnych w Polsce, ze względu na barierę językową ich obsługa może początkowo nastręczać pewnych trudności. Przed ustawieniem samej temperatury należy się upewnić w jakim trybie pracy jest obecnie klimatyzator, ponieważ z racji braku centralnego ogrzewania w większości kraju (wyjątek stanowi północna wyspa – Hokkaidō)
Japończycy często używają klimatyzacji zarówno do schładzania (冷房) jak i ogrzewania (暖房) pomieszczeń. Inną użyteczną funkcją, która sprawia, że przebywanie we wnętrzu staje się przyjemniejsze, a nie pochłania tyle prądu co klimatyzacja, jest redukcja wilgotności powietrza (除湿 lub ドライ). Natomiast pod przyciskiem 自動 kryje się tryb automatyczny. Kluczowy guzik umożliwiający włączenie i wyłączenie klimatyzatora to 停止, czyli zatrzymanie. Natomiast za pomocą strzałek widniejących przy przycisku 温度 dokonujemy regulacji temperatury.
Do innych przydatnych funkcji można zaliczyć 風向 (dosł. „kierunek wiatru”), czyli manualną regulację kierunku nawiewu powietrza oraz スイング – zautomatyzowaną wahadłową zmianę kierunku nadmuchu. Natomiast 風量切換 (lub 運転切換) to ręczna regulacja siły nawiewu – każdorazowe naciśnięcie przycisku powoduje przełączenie trybu pracy urządzenia. Wprowadzone zmiany mogą się pojawiać na wyświetlaczu w formie graficznej lub pod postacią znaków: 微風 (delikatna bryza), 弱風 (słaby powiew), 強風 (mocny nawiew). Czasami dostępne są też opcje 送風 (wentylacja) oraz 静音 (tryb cichy), który trochę wycisza hałas towarzyszący pracy klimatyzatora.
Często można też ustawić timer. Godzinę włączenia się klimatyzatora wybiera się przy użyciu przycisku 入タイマー, natomiast automatycznego wyłączenia – 切タイマー. Przy wymienionych guzikach czasami zamiast strzałek widnieją znaki すすむ (do przodu – w górę) oraz もどる (do tyłu – w dół). Do anulowania ustawień służy przycisk 取消. Ponadto, niektóre urządzenia są wyposażone w regulację mocy: ハイパワー (wysoka moc) oraz 省パワー (tryb energooszczędny) oraz funkcję suszenia prania (ランドリー), która dostosowuje temperaturę i wilgotność pomieszczenia umożliwiając wysuszenie ubrań. Jest to niezwykle przydatne ustawienie, ponieważ utrzymująca się latem w Japonii wysoka wilgotność powietrza często utrudnia schnięcie prania, a gdy proces ten nadmiernie się wydłuża ubrania pachną później stęchlizną.