Jadąc do Japonii człowiek musi pamiętać, że Japonia, to nie Polska. Kraj Kwitnącej Wiśni rządzi się własnymi prawami i ma bardzo restrykcyjne podejście do zachowań społecznych. Dlatego też, opowiemy w skrócie jak należy się zachowywać w komunikacji miejskiej.
Niezależnie czy jedziecie pociągiem, autobusem, metrem czy tramwajem, zasady te dotyczą wszystkich środków transportu miejskiego. Jak każdy z rana wybieramy się na poranny pociąg czy autobus, jednak samo czekanie na przystanku rządzi się już własnymi prawami. Po pierwsze, przychodząc ustawiamy się grzecznie w kolejce oczekujących na transport. Nie wpychamy się i nie próbujemy załatwić sobie lepszego miejsca. Musimy się pogodzić z tym co zastaliśmy. Gdy już przyjedzie pociąg itp. ustawiamy się po jednej stronie wejścia i czekamy, aż pasażerowie wysiądą. Wsiadamy i ruszamy ku naszemu miejscu docelowemu. W autobusie zawsze nadają komunikat, który informuje pasażerów, żeby wstali z miejsca gdy autobus zatrzyma się na przystanku i otworzy drzwi. Japończycy postępują tak ze względów bezpieczeństwa. W autobusie jest również przycisk stop (とまります, お降りの方はこのボタンを押してください), który informuje nas o tym byśmy go nacisneli jak chcemy wyjść . Jednak w zależności od prowincji przyciski się od siebie różnią. Oczywiście, tak jak i w Polsce ustępujemy osobom starszym oraz kobietą w ciąży. Kobiety w ciąży również noszą przyczepioną plakietkę マタニティマーク(おなかに赤ちゃんがいます), która informuje nas dosłownie, że kobieta ma w brzuchu dziecko.
To by było na tyle jeśli chodzi o należyte zachowanie podczas korzystania z transportu miejskiego w Japonii. Jeżeli będziecie się do tych reguł stosować, wasze podróżowanie po Japonii będzie o wiele łatwiejsze.
Źródła zdjęć: chichitoko.com; news.yahoo.co.jp; matome.naver.jp