Kaze Tachinu- premiera 2013 roku!

 

Wczorajszego wieczoru (12.01.2014 r.) w Los Angeles odbyła się 71 ceremonia wręczenia Golden Globes Awards, nagród w dziedzinie filmów i telewizji za poprzedni rok kalendarzowy przyznawanych corocznie przez Hollywodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Jednym z filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny był japoński film historyczno-fantastyczny pt. Kaze Tachinu (風立ちぬ, ”The Wind Rises”) w reżyserii  Hayao Miyazaki. Pośród 5 filmów nominowanych do nagrody był to jedyny film animowany!

Film powstał na podstawie opowiadania ”The Wind Has Risen” autorstwa Tatsuo Hori. Akcja Kaze Tachinu rozpoczyna się w latach 20-tych XX wieku, kiedy Japonię nawiedziło Wielkie trzęsienie Ziemi w Kanto (1923 r.) a kończy na wybuchu II wojny światowej w Japonii. Głównym bohaterem jest Jiro Horikoshi, słynny projektant samolotu Mitsubishi A6M Zero, wykorzystywanego przez Japońską Cesarską Marynarkę Wojenną podczas II wojny światowej.

Oczywiście realia historyczne są zespolone z prywatnymi losami Jiro (nie do końca zgodnymi z relną biografią). Przypadek sprawia, iż na jego drodze staje Naoko- młoda kobieta, która robi na nim niesamowite wrażenie. Jiro szybko się w niej zakochuje z wzajemnością. Para świadoma, iż mają niewiele czasu, gdyż Naoko choruje na gruźlicę postanawia wziąć ślub i cieszyć się pozostałym im czasem.

Film zarobił 11,6 mln jenów, stając się najbardziej kasowym filmem w Japonii w 2013 roku.

Nagrodę Golden Globe Awards w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny ostatecznie zdobył włoski film ”The Great Beauty”.