Krotoszyn miastem partnerskim japońskiej Okinoshimy

9 lipca więzi polsko-japońskie ponownie uległy zacieśnieniu. Burmistrz miasta Krotoszyn podpisał umowę z Koseiem Ikedą, wiceburmistrzem miasta Okinoshima w prefekturze Shimane. Od tamtej pory 40-tysięczny Krotoszyn i Okinoshima licząca około 15 tysięcy mieszkańców zostały miastami partnerskimi. Jest to pierwsza taka umowa partnerska między miastami w Polsce i w Japonii.

Uroczystość podpisania umowy w Poslce odbyła się 9 lipca i uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele delegacji Okinoshimy oraz amabsador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi. Wydarzeniu towarzyszył wykład pani Agnieszki Żuławskiej-Umedy na temat historii stosunków polsko-japońskich oraz pokaz japońskiego tańca buyo w wykonaniu Hany Umedy. Można bylo też podziwiać tradycyjne tańce ludowe.

Tydzień wcześniej trzyosobowa delegacja z Krotoszyna odwiedziła japońskie miasto partnerskie. Na miejscu, oprócz podpisania umowy, odbyły się zawody sumo, w których uczestniczyli również zawodnicy z Polski.

Warto wspomnieć, że zarówno Krotoszyn, jak i Okinoshima są miastami mającymi bliski związek z sumo. Krotoszyn jest siedzibą Polskiego Związku Sumo, a z Okinoshimy pochodzi Okinoumi Ayumi, pierwszy w historii prefektury Shimane zawodnik sumo, który dostał się do najwyższej rangi klasyfikacji makuuchi.

 

źródło: krotoszyn.pl, town.okinoshima.shimane.jp