Krówka z kiwającą głową

Akabeko (赤べこ), czyli dosłownie „czerwona krowa” to tradycyjna figurka z rejonu Aizu (会津) w prefekturze Fukushiuma (福島県). Jej charakterystyczna cecha to ruchoma głowa, kiwająca się z góry na dół i na boki. Sama figurka wzorowana jest na legendarnej czerwonej krowie, która pomagała regionowi w czasie różnych kataklizmów.

Jednym z nich był upadek buddyjskiej świątyni Enzō-ji (円蔵寺) podczas trzęsienia ziemi w XVII wieku. Ludność próbująca odnowić przybytek miała wielkie trudności z transportem materiałów na wzgórze. Pomocą okazła się pojawiająca się znikąd czerwona krowa, która dzielnie przenosiła najcięższe kłody drewna. Po zakończeniu budowy oddane Buddzie zwierzę przemieniło się w kamienny posąg u wejścia świątyni.

Inna legenda opowiada, że w erze Heian (平安時代) – koło IX – XII wieku naszej ery – podczas epidemii ospy dzieci wychowujące się w pobliżu czerwonych krów rosły zdrowe (nazwa koloru czerwonego przypuszczalnie służyła wcześniej również do określania koloru brązowego).

W dzisiejszych czasach figurki Akabeko służą do poprawiania nastroju (wyglądają słodko!) i mają przynosić szczęście oraz zdrowie domowi, w którym się znajdują.

Źródła zdjęć: rediscoverfukushima.com, japan-brand.jnto.go.jp