Kyudo – droga łuku

Kyudo – dosłownie: droga łuku, to japońska sztuka łucznictwa. Jest to wyjątkowa forma sportu ponieważ posiada własną filozofię, niezwykłą technikę, zwyczaje i sprzęt. Łucznictwo to starożytna sztuka walki, która w Japonii znana jest już od czasów prehistorycznych. Kyudo jest niebezpieczną sztuką walki, która wymaga dojrzałości. W dzisiejszych czasach, na ogół nie uczy się nikogo poniżej 15. roku życia.

Łuki nazywane są Yumi. Są one asymetryczne i wyjątkowo długie. Zapisy historyczne wskazują na używanie tego typu broni już w III w. p.n.e. Uchwyt umieszczony jest w dwóch trzecich długości łuku (od szczytu) a kąt krzywizny różni się w dolnej i górnej części. Nowoczesne łuki wykonane są z materiałów kompozytowych, ale nie są szczególnie popularne. Większość łuczników preferuje tradycyjne Yumi wykonane z bambusa, drewna i skóry.

Jeżeli chodzi o samo strzelanie to również nie jest takie proste. Ya (czyli końcówki strzałek) posiadają dwa typy – męski i żeński. W męskiej (Haya) strzała kręci się w prawą stronę i analogicznie żeńskie (Otoya) obracają się w lewo. Łucznicy zazwyczaj oddają strzały w kolejności – jeden Haya i jeden Otoya.

Samurai może trafić w cel z łuku podczas jazdy na koniu w pełnym galopie. Jest to sztuka zwana Yabusame. Jest to nadal praktykowane w całej Japonii dzisiaj.

 
źródło: www.japan-talk.com