Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Japonii w 2020 roku!

Właśnie opublikowany został Ranking imion Tamahiyo (たまひよ名前ランキング), z którego dowiedzieć się można, jakie imiona były przez rodziców najchętniej wybierane w okresie od stycznia do września 2020 roku. Zestawienie uwzględniło 197 940 noworodków urodzonych właśnie w tym czasie i poza samymi imiona pokazuje też najpopularniejsze kanji wykorzystywane do ich zapisów.

W przypadku chłopców 10 najczęściej wybieranych imion to:

 1. Ren (蓮)
 2. Haruto (陽翔)
 3. Aoi (蒼)
 4. Itsuki (樹)
 5. Minato (湊)
 6. Yuuma (悠真)
 7. Hiroto (大翔)
 8. Ritsu (律)
 9. Asahi (朝陽)
 10. Yuito (結翔)

Zapisywane znakiem na lotos orzechodajny (蓮) imię Ren zajmuje pierwsze miejsce już trzeci rok z rzędu. Co więcej w pierwszej trójce znajduje się ono od 2013 roku. Ponadto połowę najczęściej nadawanych chłopcom imion stanowią te składające się tylko z jednego znaku.

W przypadku imion japońskich rankingi są o tyle ciekawe, że uwzględniają także najchętniej wykorzystywane do ich zapisu kanji. W tym roku zestawienie prezentuje się następująco.

Sposoby czytań powyższych znaków mogą być różne, jednak ich znaczenie się nie zmienia. Kanji zajmujące pierwsze miejsce, czyli 翔 oznacza tyle co lecieć, wznosić się. Znak kolejny (大) to duży.

W ten sposób prezentuje się zaś zestawienie imion dla dziewcząt:

 1. Himari (陽葵)
 2. Yuina (結菜)
 3. Riko (莉子)
 4. Mei (紬)
 5. Aoi (葵)
 6. Hina (陽菜)
 7. Rin (凛)
 8. Yuzuki (結月)
 9. Mio (澪)

Podobnie jak w przypadku imion dla chłopców, Himari utrzymuje się na podium już kolejny rok z rzędu, tutaj akurat jest to pięć lat. Odczytanie tego imienia kojarzyć się może z japońskim słowem na „słonecznik” (himawari), jednak przy zapisie został wykorzystany kanji 陽 oznaczający tyle co światło słoneczne czy yang, a także 葵, który z kolei jest znakiem na malwę.

Zaprezentowano także ranking najpopularniejszych znaków wykorzystywanych do zapisu żeńskich imion.

Trzeci rok z rzędu pierwsze miejsce zajął znak na kwiat (花 hana). Na piątym miejscu znajduje się zaś znak na miłość (愛 ai).

Dodatkowo w ramach ciekawostek dobrze byłoby wspomnieć o imieniu Nagi (凪) które w 2020 roku zanotowało ogromny skok popularności zarówno jako imię męskie i żeńskie. Kanji, którym imię to się zapisuje oznacza tyle co spokojny wiatr czy fale i fakt wzrostu popularności tego imienia kojarzony jest jako życzenie w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Ponadto rośnie trend nadawania imion nieprzypisanych żadnej płci. Jednym z nich jest właśnie Nagi, innym Aoi, które pojawia się w pierwszej dziesiątce zarówno imion dla chłopców jak i dla dziewcząt. Tutaj jednak jest nieco inaczej, ponieważ w przypadku chłopców tym najpopularniejszym zapisem jest kanji 蒼 oznaczające kolor niebieski, a w przypadku dziewczynek 葵, czyli malwa.

Źródło ilustracji: https://epark.jp/
Ranking: https://st.benesse.ne.jp/ninshin/content/?id=78713