Największe oceanarium w Japonii – Okinawa Churaumi Suizokukan 沖縄美ら海水族館

Okinawa słynie z tropikalnego klimatu i pięknych plaż. Jest też siedzibą największego w  Japonii oceanarium – Okinawa Churaumi Suizokukan 沖縄美ら海水族館. Główną atrakcją jest niezliczona ilość gatunków ryb pływająca w ogromnym akwarium. Można też zobaczyć 8.6 metrowego rekina wielorybiego i płaszczki manta. Morską faunę i florę można podziwiać przez wielką akrylową szybę mierzącą 60 cm grubości, 8.2 m wysokości i 22.5 m szerokości!

Oceanarium nie pełni jednak tylko funkcji edukacyjno-rozrywkowej. Jako jedno z niewielu na świecie podjęło się rozmnażania rekina wielorybiego w niewoli. Dzięki temu badacze będą mieli okazję lepiej poznać te zwierzęta, które nadal mają przed nami wiele tajemnic.

Szczególną cechą tego miejsca jest również fakt, że posiada otwarty system, w którym woda do akwariów jest pobierana z oceanu, a później do niego wraca. Oprócz mnóstwa gatunków ryb można tez podziwiać koralowce. Akwarium o pojemności 300m³ jest siedzibą ponad 800 kolonii składających się z ponad 70 gatunków koralowców i nie ma zadaszenia, dzięki czemu jest dostęp do naturalnego światła słonecznego. Ryby, które naturalnie zamieszkują koralowce swobodnie wpływają do i ze zbiornika, grając ważną rolę w chronieniu koralowców przed glonami.

Jest także specjalne akwarium z rybami głębinowymi, żyjącymi 200-700 metrów pod poziomem morza. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć gatunki zwykle niedostępne dla wzroku człowieka.

 

źródła zdjęć: churaumi.okinawa