Jaki alkohol pije się w Japonii? Tak naprawdę najpopularniejsze jest piwo, jednak narodowy trunek japoński wciąż jest lubiany zarówno przez Japończyków, jak i na zachodzie. Chodzi oczywiście o sake (jap. 酒 lub お酒), czyli mocny alkohol ryżowy, barwy prawie przezroczystej, o słodkawym smaku. Zawartość alkoholu wynosi maksymalnie 18% i między innymi z tego powodu sake często bywa nazywana „winem ryżowym „. Produkuje się ją z ryżu poddawanego trwającym około sześć tygodni procesom fermentacji. Mimo stosunkowo niewielkiej zawartości alkoholu, nadmierne spożycie w żadnym wypadku nie jest wskazane, gdyż proces fermentacji może być kontynuowany także w żołądku.
Rodzaje sake
W XX wieku najbardziej popularnym alkoholem stało się piwo, ale sake wciąż jest produkowana w różnych gatunkach. Ze względu na jakość rozróżnia się następujące rodzaje sake: tokkyu – super, ikkyu – I klasa, nikkyu – II klasa. Najdroższym i najlepszym rodzajem sake jest gingo-zukuri lub gingo-zo. Inne najpopularniejsze rodzaje sake to:
- Amazake – słodka i mleczna, serwowana na festiwalach i w świątyniach w czasie Nowego Roku
- Genshu – mocna sake, nierozcieńczona wodą, o zawartości alkoholu między 18 a 20%
- Jizake – określnie na sake z małej, lokalnej destylarni
- Koshu – postarzana sake, która dzięki procesowi ma słodki, lekko miodowy smak i wygląd
- Kuroshu – wytwarzana z brązowego lub niepolerowanego ryżu, smakiem przypomina chińskie wino ryżowe
- Muroka – niefiltrowana, przezroczysta sake, dzięki czemu ma bogatszy smak i aromat
- Namazake – niepasteryzowana, wymaga przechowywania w lodówce
- Nigorizake lub Nigori Sake – popularna na zachodzie w japońskich restauracjach niefiltrowana, mętna sake, którą przed podaniem przecedza się przez sitko
- Shiboritate – „shibori” oznacza „kwaśny” smak, który jest wynikiem krótszego procesu leżakowania niż tradycyjne 9-12 miesięcy
- Taruzake – sake leżakująca w drewnianych beczkach, pita na specjalne okazje
- Teiseihakushu – sake z wysoko polerowanego ryżu, dzięki czemu ma mocniejszy, bardziej „ryżowy” smak
Sposób picia
W Japonii, w której jest napojem narodowym, jest serwowane według specjalnej ceremonii. Podgrzaną przed podaniem sake pija się z malutkich porcelanowych czarek, z których podczas popijania małymi łykami mogą wydobywać się odgłosy siorbania, które są zgodne z japońską etykietą zachowania przy stole. Szczególnie ciekawym sposobem picia sake jest raczenie się trunkiem ze specjalnego naczynia zwanego masu. Szklany kieliszek umieszcza się w specjalnym kwadratowym pojemniczku, używanym kiedyś do odmierzania ryżu, i nalewa alkohol tak, aby zaczął wylewać się ze szklanki.
Kultura picia
Japończycy są entuzjastycznymi „social drinkers”. Nie trudno napotkać na ulicy pijanego przechodnia, ale rzadko przyjmują oni postawę agresywną. Wielu salarymen i kobiet po pracy wstępuje do baru na kilka piw lub sake. Jeżeli pijesz z japońskimi przyjaciółmi, zawsze pamiętaj o napełnianiu im kieliszków, ale nigdy sobie – przyjaciele zatroszczą się o ciebie. Nie jest niczym złym upić się i swobodnie zachowywać razem z przyjaciółmi w nocy, ale absolutnie nie wypada mówić o tym następnego dnia.
źródła zdjęć: jpkedaibiao.com, macaro-ni.jp, iherjou.com