Piano no Mori- zaczarowany fortepian (manga)

 

Piano no Mori (ピアノ の 森, tłum. ”Zaczarowany fortepian”) to piękna i nastrojowa historia o przyjaźni i pasji. Historia, w której pojawia się wiele polskich odniesień: bohater uczestniczy w Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, jedna z postaci studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a nawet, na chwilę,  pojawia się polski bohater- Lew Szymanowski!

Cała historia zaczyna się od przeprowadzki Shuuhei Amamiya na wieś. Wspólnie z mamą muszą zaopiekować się chorą babcią. Chłopak jednak nie porzuca marzeń i pragnie pójść w ślady ojca i zostać pianistą. Już pierwszego dnia w nowej szkole słyszy opowieść o nawiedzonym fortepianie znajdującym się pośrodku lasu, z którego każdej nocy wydobywa się muzyka, jednak za dnia nie da się wydobyć z niego żadnego dźwięku. Przypadkowo Shuuhei poznaje rówieśnika- Kaia, który dementuje te plotki i proponuje mu, aby zobaczył fortepian na własne oczy. Okazuje się, iż to Kai przychodzi każdej nocy do lasu i gra na fortepianie. Kai pochodzi z biednej rodziny, nie stać go na własny fortepian, a dodatkowo w lesie czuje się najlepiej. Zaskakujące jest, iż tylko Kai jest w stanie wydobyć dźwięk z magicznego instrumentu, Shuuhei nie potrafi…

Manga doczekała się jak do tej pory 24 tomów, w 2007 r. w jej oparciu powstał film animowany o tym samym tytule, a w 2008 r. twórca mangi odebrał nagrodę za najlepszą mangę na Japan Media Arts Festival.

Warte podkreślenia jest, iż sama koncepcja stworzenia mangi narodziła się w głowie Makoto Isshiki kiedy oglądał zwycięski występ Stanisława Bunina z Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie z 1985 r.!