Pierwsza aukcja tuńczyka w 2014 roku (Tsukiji)

 

5 stycznia na tokijskim Tsukiji- największym targu rybnym na świecie odbyła się pierwsza w 2014 roku aukcja tuńczyka. Największy okaz tuńczyka błękitnopłetwego, ważący 230 kg został sprzedany za sumę 7.36 mln jenów (ok. 210 tys. zł)!

Rybę kupił właściciel sieci restauracji Sushi Zanmai, Kiyoshi Kimura, który podkreślił, iż tuńczyk jest wart swojej ceny, gdyż jest najlepszej jakości. Za kawałek tej ryby klienci jego restauracji będą musieli zapłacić nawet do 2.000 jenów.

Pomimo, iż cena wydaje się bardzo wysoka, w poprzednim roku za podobny okaz na aukcji noworocznej zapłacono 155.4 mln jenów, a poniżej 10 mln można było kupić tuńczyka błekitnopłetwego pierwszy raz od 5 lat! Skąd, aż taki spadek cen? Podobno ma to związek ze zwiększoną dostępnością tuńczyka błękitnopłetwego, którego połowem trudnią się mieszkańcy położonego na północy Japonii miasta Oma.

W sumie na pierwszej aukcji tuńczyka w 2014 roku na Tsukiji sprzedano ponad 1700 tuńczyków, których kilogram kosztował średnio 32 tys. jenów.

Żródło: http://www.japantimes.co.jp