Poczuj się jak buddyjski mnich – pobyt w shukubō 宿坊

Kioto to przepiękne miasto z długą tradycją. Słynie przede wszystkich z licznych przepięknych świątyń. W niektórych z nich można się zatrzymać. Nazywane są shukubō 宿坊. Podczas pobytu ma się niepowtarzalną szansę doświadczyć życia buddyjskiego mnicha.

Tak jak w każdym klasztorze, w shukubou obowiązują zasady. Należy zostać na co najmniej dwie noce. Z noclegu nie mogą skorzystać pary, ponieważ buddyjscy mnisi praktykują celibat.

Ważną częścią noclegu w shukubou jest możliwość założenia buddyjskiego „habitu”. Na szczęście nie trzeba całkowicie upodabniać się do mnichów poprzez golenie głowy.

Kolejną wyjątkową atrakcją jest możliwość nauki i praktyki medytacji zazen. Jest to typ medytacji odbywający się w pozycji siedzącej. Polega na patrzeniu i akceptowaniu rzeczy takimi, jakimi są. Zazen ćwiczony jest kilka razy dziennie.

Zazen

Mnisi buddyjscy nie korzystają też z urządzeń takich jak laptop czy telefon komórkowy. Pobyt w shukubou to świetna okazja do odzyskania kontaktu z naturą i wnętrzem siebie. Oczywiście jeżeli naprawdę zachodzi taka potrzeba, można skorzystać z Internetu czy telefonu poza terenem świątyni.

Buddyzm skupia się na współczuciu dla wszystkich istot żywych, dlatego buddyjscy mnisi są wegetarianami. Mieszkanie z nimi będzie oznaczało przejście na dietę wegetariańską na kilka dni, co na pewno będzie miało pozytywny wpływ na organizm.

Świątynia nie funkcjonuje jak hotel, więc oprócz spania i jedzenia będzie się też od nas oczekiwało pomagania w codziennych pracach, na przykład przy rąbaniu drewna czy podlewaniu roślin. Mnisi wstają skoro świt, więc z początku może być potrzebne trochę czasu, aby przyzwyczaić się do takiego trybu życia. Warto jednak porzucić na jakiś czas spanie do południa, aby doświadczyć spokojnego, skromnego życia, dzięki któremu być może zmienimy swoje postrzeganie na świat, a przynajmniej z pewnością odkryjemy kolejny, mniej znany aspekt japońskiej kultury.

zdjęcia: kyoto-np.co.jp, news2u.net