Nie ma chyba Japończyka, który nie lubi, ba nawet uwielbia, tego dania! Ramen składa się z rosołu, makaronu i innych składników w zależności od gustu i upodobań autora dania.
Słowo ramen pochodzi od chińskiego słowa lamian, które oznacza rodzaj makaronu z mąki pszennej powszechnie spożywanego w Chinach. Makaron stanowi właśnie podstawowy składnik dania. Rosół gotowany jest na bazie wieprzowiny i wywaru z kości wieprzowych. Pozostałymi składnikami mogą być: ryby i owoce morza, warzywa (biała rzodkiew, kapusta pekińska, pędy bambusa, cebula, kukurydza), wodorosty, mięso wieprzowe i drobiowe, gotowane na twardo jajka, nasiona sezamu. Ramen często przyprawiany jest sosem sojowym, rzadziej miso (japońska pasta z sfermentowanej soi).
Najczęściej ramen dzieli się na 4 odmiany:
- shoyu– doprawiany sosem sojowym.
- miso– przyrządzony z użyciem sfermentowanej soi.
- shio– przyprawiany jedynie solą.
- tonkotsu– gotowany na wieprzowych kościach.
Do Japonii ramen przywędrował z Chin w XIX wieku, jednak popularność zyskał dopiero po II wojnie światowej. Ramen został wykorzystany do stworzenia pierwowzoru zupek błyskawicznych. Z czasem ramen stał się najpopularniejszym fastfoodem w Japonii.
Ramen w opcji błyskawicznej można w Japonii kupić w torebce (mniej niż 100 jenów), w kubku- wystarczy zalać składniki gorącą wodą (100-200 jenów), lecz można go również zjeść w barze lub restauracji (ok. 500-700 jenów). Do dobrej i znanej restauracji z ramen nie da się wejść z ulicy, z reguły są w nich bardzo duże kolejki. Wskazówki, jaką restaurację wybrać możemy uzyskać poprzez lekturę czasopism, które wskażą gdzie można zjeść najlepszy ramen (ラーメンバンク – Ramen Bank, 女子ラーメン部 – Girl’s Ramen Club) lub ogladając program tv (Ramen Walker- http://www.viki.com/tv/4422c-ramen-walker ).