Przewodnik po prefekturach – Aomori 青森

Podstawowe informacje i klimat

Najbardziej wysunięta na północ prefektura na wyspie Honsiu, zlokalizowania w regionie Tōhoku. Jest oddzielona od wyspy Hokkaido przez cieśninę Tsugaru. Na południu sąsiaduje z prefekturami Akita i Iwate. Jej stolicą jest miasto Aomori. Prefekturę zamieszkuje 1,37 miliona ludzi.

Panujący w Aomori klimat jest dość chłodny, z małą ilością słońca latem, a zimą z dużymi opadami śniegu. Średnia roczna temperatura wynosi tu jedynie 10 stopni.

Atrakcje turystyczne

Aomori słynie przede wszystkim z barwnego festiwalu Nebuta Matsuri (między 2 a 7 sierpnia). Jest to jeden z największych festiwalów w całym kraju. Główną atrakcją jest parada podświetlonych wozów i energiczne tańce. Pisaliśmy o nim tutaj.

W mieście Aomori znajduje się Aomori Shōwa Daibutsu (昭和大仏), znany również jako Wielki Budda z Aomori. Jest najwyższym siedzącym Buddą w całej Japonii. Budda siedzi na terenie świątyni Seiryūji (Świątynia Zielononiebieskiego Smoka) i został zbudowany jako symbol wdzięczności dla żołnierzy walczących w II wojnie światowej oraz jako symbol nauk buddyjskich.

Niedaleko pod miastem Aomori znajduje się niewielkie miasteczko Hirosaki, a w nim przepiękny zamek Hirosaki, znany z ogrodów z drzewami japońskiej wiśni.

Ozore-zan, lub Góra Zmarłych, znajduje się niedaleko Mutsu na Półwyspie Shimokita. Jest to jedna z trzech gór w Japonii zadedykowanych Buddzie. Japończycy wierzą, że mieszkają tam dusze zmarłych i wiele turystów podróżuje tam w czasie letnich i jesiennych festiwali.

Istnieje legenda, że Jezus Chrystus nie został ukrzyżowany, tylko zawędrował do Shingō, Aomori, gdzie uprawiał ryż, ożenił się i miał rodzinę. Jej podstawą jest domniemane odkrycie z lat 30. ubiegłego wieku będące rzekomo „starożytnymi hebrajskimi dokumentami opisującymi życie i śmierć Jezusa w Japonii”. Według tej samej legendy, gór Jezusa znajduje się w Aomori.

Lokalne przysmaki

Jabłka to coś, z czego słynie prefektura Aomori. Nie są to tak powszechne i tanie owoce jak u nas w Polsce. Jabłka z Aomori uważane są w Japonii za najsmaczniejsze. Najsłynniejszą odmianą są jabłka Fuji, które charakteryzują się niewielką kwaskowatością i przyjemną, chrupiącą teksturą, Można odwiedzić farmę jabłek, samodzielnie je zebrać, a także wykąpać się w gorącym źródle… z dodatkiem całym jabłek! Oczywiście nie brakuje też innych przysmaków i słodkich pamiątek z jabłek.

 

źródła zdjęć: jal-jfp.tw, en-aomori.com, stipes.com