Jinriki-sha (人力車) – sposób na zwiedzanie

Zwiedzając wybrane dzielnice Tokio, jak na przykład zabytkową dzielnicę Asakusa, nie musimy przemieszczać się w tradycyjny sposób a możemy zrobić to korzystając z rikszy – Jinrikisha!

Na pierwszy rzut oka małe czarno-czerwone, dwukołowe pojazdy mogą wydawać się nam dosyć zabawne i według niektórych korzystanie z takich usług może wydawać się kiczowate. Aczkolwiek owa riksza, dla nas jest tym samym czym dla  obcokrajowców przejażdżka dorożką konną przez Warszawską starówkę 😉

Jinrikisha – 人力車 jest to Japoński wynalazek , który powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo riksza była pojazdem, który pchał lub ciągnęła jedna osoba (riksza piesza), później została unowocześniona poprzez wykorzystanie roweru jako jednostki napędowej (riksza rowerowa). Liczba riksz gwałtownie rosła, osiągając liczbę od kilkuset do kilku tysięcy w poszczególnych miastach (w Tokio na początku XX wieku było ich w użyciu około 8000). Wynalezienie i rozpowszechnienie samochodów i autobusów spowodowało spadek liczby riksz pieszych a wynalazek roweru i wykorzystanie go do zmodyfikowania rikszy pieszej przyczynił się do renesansu tego typu pojazdu.

Współcześnie riksza piesza jest raczej swego rodzaju rozrywką turystyczną, więc jeżeli chcielibyśmy przenieść się w przeszłość możemy śmiało skorzystać z tego środka transportu – chociażby po to aby pozostały w naszych głowach niezwykłe wspomnienia i fotografie, które wśród wspaniałych widoków często oferują „przewoźnicy”.