Rocznica powstania Pac-mana

Przez lata Pac-man stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie. Dziś gra ma już 40 lat! Jeśli powiemy komuś, że graliśmy w grę z żółtym zjadaczem kulek, uciekającym przed duszkami w głowie pojawi nam się pac-man.

Po raz pierwszy zadebiutował 22 maja 1980 roku. Oryginalnie gra nazywała się パックマン (pakku man). Nazwa ta powstała od onomatopeicznej frazy パクパク食べる (paku paku taberu) co oznacza „jeść kłapiąc buzią”. Pakku-mana nazwa przeobraziła się w Puck-mana. Kiedy gra weszła na rynek angielski twórcy obawiali się, że Puck zbyt blisko ma do przekleństwa i „p” będzie zamieniane na „f”. Tak więc zdecydowano się na Pac-mana.

W tamtym czasie w latach 80 popularne były strzelanki z kosmitami. Grupą docelową Pac-mana nie byli jednak mężczyźni ani chłopcy a kobiety i pary. Automaty do gier z Pac-manem na początku ustawiono w kinie w dzielnicy Shibuya aby zobaczyć jak zostanie przyjęty. Jak opisywał wielokrotnie Tōru Iwatani projektant gry w wywiadach „profesjonalni gracze kręcili nosem ale Pac-man został stworzony dla kobiet, dzieci, osób starszych – dla tych, którzy nie grają w gry na co dzień.” Pac-man z czasem stał się najlepiej sprzedającą się grą na maszynie wszech czasów co zostało zauważone przez światową księgę rekordów Guinnessa.

PACMAN GHOST Logo Vector (.AI) Free Download

Oprócz głównego bohatera na planszy gry w podstawowej wersji poruszają się cztery duszki w różnych kolorach:
– czerwony o imieniu 赤ベイ (Akabei) [po angl: Blinky]
– różowy o imieniu ピンキー (Pinkī) [po angl: Pinky]
– cyjankowy o imieniu 青助 (Aosuke) [po angl: Inky]
– pomarańczowy o imieniu 愚図た (Guzuta) [po angl: Clyde]

Światowy rekord w grze zdobył Billy Mitchell osiągając 3,333,360 czyli maksymalny możliwy wynik dostępny do zdobycia na ostatnim 256 poziomie gry. Billy rekord osiągnął w 6 godzin zdobywając każdy punkt, zjadając każdego duszka i nie umierając ani razu.