6 sierpnia w Japonii obchodzona jest rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę. Dzień ten określany jest mianem Rocznicy wybuchu bomby atomowej w Hiroshimie (Hiroshima Gembaku-ki) lub Dnia Pamięci o Pokoju w Hiroshimie (Hiroshima Heiwa Kinenbi).
75 lat temu – 6 sierpnia 1945 r. o godzinie 8:15 amerykańska superforteca B-29 „Enola Gay” dowodzona przez pułkownika Paula Tibbetsa zrzuciła na Hiroshimę bombę uranową o pieszczotliwej nazwie „Little Boy”. Eksplozja nastąpiła na wysokości ok. 600 metrów, a nad miastem ukształtował się grzyb atomowy o kilkunastu kilometrach wysokości. „Mały chłopczyk” spowodował ogromne spustoszenie – natychmiast zginęło ponad 70 tys. osób, a do końca 1945 r. liczba zmarłych wyniosła blisko 120 tys. Eksplozja miała siłę 15 kiloton trotylu i natychmiast zniszczyła obszar o powierzchni 13 km² w centrum miasta liczącego 343 tys. mieszkańców. Kolejne tysiące osób zmarły w wyniku choroby popromiennej, a wielu chorych popełniło samobójstwo nie mogąc znieść jej skutków. W tym roku średni wiek ocalałych z eksplozji przekroczył 82 lat, a liczba osób posiadających oficjalny status hibakusha („osoba dotknięta eksplozją”) przekroczyła 314 tysięcy.
Co roku w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na miasto w Hiroshimie odbywa się Ceremonia ukojenia dusz zmarłych w wyniku wybuchu bomby atomowej w mieście Hiroshima (Hiroshima-shi Gembaku Shibotsusha Ireishiki) oraz Uroczysta modlitwa o pokój (Heiwa Kinenshiki).