Rodzaje (jadalnych) glonów morskich w Japonii

Japońska kuchnia obfituje w to, co daje i rodzi morze, dlatego nie powinno dziwić, że jest w niej tak wiele glonów, po japońsku kaisou 海藻, czyli roślin żyjących w wodzie. Wszystkie glony na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, zarówno z wyglądu, jak i smaku i zapachu, jednak Japończycy cieszą się smakiem ogromnej ilości rodzajów tych wyjątkowych morskich roślin. Oto trzy najpopularniejsze z nich:

Kombu – bardzo ważny element japońskiej kuchni. Podstawowy składnik wywaru dashi, który jest bazą wielu japońskich zup i potraw. Kombu zbiera się na płytkich wodach u wybrzeży Hokkaido. Kupuje się je suszone w całości lub pokrojone na mniejsze części, w płaskich foliowych opakowaniach. Ma niską zawartość protein, ale dużo wapnia, karotenu, żelaza i jodu. Podobno ma też właściwości antyrakowe.

Nori – Japonia jest przodującym krajem jeśli chodzi o produkcję tego typu glonów. Już w VII wieku była to znana przekąska wśród Japończyków, jedzona na surowo. Dzisiaj jest to roślina hodowlana. W styczniu zarodniki układa się na siatkach wyłożonych w zatokach lub na lagunach. Po jesiennych zbiorach nori myje się w zimnej wodzie i rozkłada cienko tak, aby uformowało płachty i wyschło na słońcu. Następnie jest opiekane i cięte na arkusze lub przyprawiane sosem sorowym i mirin, jeśli będzie to nori smakowe. Najlepszej jakości nori jest grube i ma jednolitą fakturę. Zawija się w nie ryż w maki sushi, onigiri, lub pokruszone posypuje makaron soba lub inne potrawy. Nori jest chrupiące i rozpływa się w ustach, a do tego ma dużo białka, witamin A i B1 oraz cynku, żelaza i wapnia.

Wakame – najbardziej popularny typ morskich glonów w Japonii. Może pochodzić z różnych typów roślin, jednak najczęściej jest to listownica japońska. Wakame można nabyć najczęściej w suszonej postaci. Dzięki łatwemu przechowywaniu i wysokim wartościom odżywczym jest to podstawowy element japońskiej spiżarni. Przed użyciem suszonej odmiany należy pokruszyć małą ilośc do miseczki, a następnie trzymać w wodzie około 10 minut. Po tym czasie wakame należy opłukać, pokroić i można podawać jako sałatkę lub dodać na koniec do gorącej zupy. Podobnie jak kombu, ma dużą zawartość błonnika, wapnia, żelaza i witamin. W japońskich sklepach popularne są opakowania suszonych i przyprawionych chipsów z wakame – uzależniają jak ziemniaczane chipsy, a są o niebo zdrowsze i bez tłuszczu!

źródła zdjęć: eymaya.com, eatsmart.jp, welq.jp