Siedem duchów nieszczęścia – historia

Pomimo iż w Japonii liczba siedem uważana jest za szczęśliwy numer w pewnym regionie siódemka kojarzona jest nie ze szczęściem a z duchami. Na terenie regionów 四国 (Shikoku)[obszar prefetur: Ehime, Kagawa, Kōchi i Tokushima] i  中国地方 (Chūgoku)[obszar prefektur: Hiroshima, Okayama, Shimane, Tottori i Yamaguchi] istnieje przesąd dotyczący złych siedmiu duchów przynoszących nieszczęście. W prefekturze Kōchi od starszych mieszkańców można usłyszeć, że w przeszłości nagłe, niespodziewane choroby wiązano z 七人ミサキ / しちにんみさき (shichinin-misaki).

Słowo „misaki” w zależności od tego przy użyciu jakich kanji jest zapisane moze oznaczać „znak od niebios” oraz „boską klątwę”. Słowo shichinin oznacza siedem ludzi.

Wśród starszych mieszkańców Kōchi istnieje też legenda, która tłumaczy skąd niefortunne siedem duchów pochodzi. W owej legendzie dowódca Kira Chikazane (1563-88) oraz jego siedmiu żołnierzy po śmierci zostali duchami nieszczęścia. W owej historii występuje ośmiu ludzi jednak legenda jest o siedmiu. Spowodowane jest to tym iż ludzie z ogromnego strachu przed samym dowódcą sprawił, że nie był nawet wymieniany.

W latach 1538-99 żył lord feudalny o imieniu Chosokabe Motochika, który władał na terenie obecnej prefektury Kōchi. W trakcie walki w 1588 lord stracił swojego następcę. To spowodowało, że zaczęły się spory odnośnie tego kto tym następcą powinien zostać. Lord Motochika chciał mianować swojego czwartego, ukochanego syna o imieniu Morichika. Przeciwnikiem tego pomysłu był Kira Chikazane. Chikazane był mężem córki lorda Motochiki oraz jego bratankiem/siostrzeńcem. Innemu wasalowi lorda Motochiki, który nie lubił dowódcy Chikazane nie spodobało się że jest on przeciwny pomysłowi lorda. Owy wasal uważał, iż sprzeciw dowódcy Chikazane podszyty jest chęcią zdobycia władzy i odziedziczenia samemu ziem. Lord Motochika uwierzył wasalowi i nakazał dowódcy Chikazane popełnienie seppuku. Oprócz niego, siedmiu ludzi bliskich dowódcy Chikazane także musiało umrzeć. Przed swoją śmiercią Chikazane ogłosił, że jeśli lord Motochika naprawdę chce uśmiercić swojego lojalnego wasala to spadnie na niego klątwa i nieszczęście spadnie na jego rodzinę.

Klątwa się spełniła i w efekcie lord Morichika po odziedziczeniu ziem w późniejszym czasie je stracił. Poza ziemiami stracił też i życie przez co klan przestał istnieć. Wasal, który posądził dowódce Chikazane o chciwość i był powodem śmierci dowódcy także nie uszedł bez szwanku. Z ośmiu dzieci wasala tylko jedno najmłodsze przeżyło a żona podobno popełniła samobójstwo.

Ciało dowódcy Chikazane zostało pochowane tak gdzie popełnił seppuku. Według opowieści noce po pochówku nad jego grobem można było zobaczyć latające kule ognia. Osoby przechodzące obok grobu mogły zobaczyć duchy dowódcy oraz jego siedmiu ludzi.

Lord Motochika, który usłyszał o wszystkich tych zdarzeniach zmartwił się tym, chciał odprawić rytuał, który uspokoi ducha. Dziecko, które opisało siebie jako posłannika dowódcy Chikazane poleciło lordowi wybudowanie świątyni na górze i wyprawienie festiwalu. Świątynią tą podobno jest Kira Jinja, które obecnie znajduje się w części Kōchi – Harunocho.

Zdj ze strony: www.ice99.com/cartoon/861629.html