Świątynia Hasedera

 

Świątynia Hasedera ulokowana w górach w regionie Asuka została założona w 686 roku! Obecnie jest to główna świątynia jednej ze szkół japońskiego buddyzmu- shingon bunzan.

Hasedera położona w dolinie składa się z ponad 30 budynków wybudowanych wzdłuż wzgórza. Niesamowite wrażenie robi na zwiedzających widok z sali głównej, która znajduje się na samym szczycie. Z punktu obserwacyjnego widać całą okolicę, która jest szczególnie piękna w okresie kwitnienia wiśni (sakura) oraz jesienią, gdy liście drzew przybierają czerwoną barwę (koyo).

U podnóża wzniesienia znajduje się maleńkie miasteczko, które stanowi bazę gastronomiczną i posiada liczne sklepiki z pamiątkami. Samo zwiedzanie świątyni turysta zaczyna od przekroczenia Bramy Niomon z posągami opiekuńczych bóstw świątyni. Kolejny etap to ok. 400 schodów, które prowadzą do sali głównej. Wzdłuż tej trasy ulokowane jest reszta budynków m. in. piękna pięciopiętrowa pagoda.

Głównym obiektem kultu w świątyni Hasedera jest 12-metrowy drewniany posąg bóstwa Kannon. Często można zauważyć również przemieszczających się pomiędzy zabudowaniami tj. pomieszczenia mieszkalne i biblioteki mnichów, którzy studiują religię w świątyni Hasedera.