Tanie nocowanie w Japonii – minpaku 民泊

Hotele w Japonii bywają bardzo drogie. Dla tych, którzy mają ograniczony budżet, istnieją na szczęście inne opcje noclegu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Minpaku (jap. 民泊) to miejsce noclegowe do wynajęcia w prywatnym mieszkaniu lub posesji. Może to być pokój lub całe mieszkanie, w mieszkaniu wraz z właścicielem lub bez niego. Innymi słowy, jest to taka sama forma zakwaterowania, jaką oferuje nam popularne Airbnb.

W Japonii minpaku jeszcze do niedawna było legalne tylko w dwóch miastach – Tokio i Osace. Rząd japoński zdecydował, że ze względu na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie warto byłoby zwiększyć liczbę bezpiecznych i tanich miejsc noclegowych dostępnych dla zagranicznych turystów. W związku z tym od stycznia 2018 roku zmieniono zasady wynajmu w ramach minpaku.

Po kilku nieszczęśliwych wypadkach, które miały miejsce w minpaku i zostały nagłośnione przez japońskie media, mają one niezbyt dobrą sławę w Japonii. Większość z nich jest nielegalna, czyli niezarejestrowana w urzędzie. Co prawda władze Osaki otwarcie polecają minpaku jako tani sposób na nocleg, jednak tylko i wyłącznie jeśli są to zarejestrowane obiekty.

Strona StayJapan oferuje różne formy noclegu, również minpaku, a co najważniejsze, ma angielską wersję językową.

Od teraz nie będzie już restrykcji co do lokalizacji – wystarczy zarejestrować swoją działalność w Ministerstwie Lądu. Zmniejszona została również minimalna liczba noclegów z sześciu do dwóch. Jeśli właściciel posesji lub pokoju nie mieszka na miejscu, będzie zobligowany wynająć firmę do opieki nad obiektem. Są to działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa wynajmujących gości. Jest również niezbyt dobra wiadomość dla właścicieli, ponieważ od teraz maksymalny czas wynajmu obiektu w ciągu roku nie może przekroczyć 180 dni.

Na chwilę obecną większość dostępnych serwisów jest w języku japońskim (tak jak np. TateruBnb), ale być może się to zmieni?

Czy dzięki nowemu prawu przybędzie tanich i bezpiecznych miejsc noclegowych w Japonii? To się okaże w najbliższym czasie, jednak trzeba przyznać, że nowe regulacje znacznie ograniczają zyski, jakie mogą czerpać właściciele z tej formy wynajmu. Być może rewolucji noclegowej w Japonii nie będzie. Dla tych, którzy preferują bezpośredni kontakt z Japończykami i japońską kulturą, zawsze jest możliwość noclegu w minshuku (民宿), czyli zarejestrowanym domu noclegowym prowadzonym przez lokalną rodzinę.