Tradycyjna fryzura samurajów

Każdy kto widział zdjęcie bądź film przedstawiający samurajów zauważył ciekawą i nietypową fryzurę przez nich noszoną. Fryzura nazywa się 丁髷 (Chonmage) i jest tradycyjną fryzurą męską noszoną w okresie 江戸時代 (Edo-jidai). Na fryzurę składa się zgolony czubek głowy z długimi włosami z dołu zebranymi w zadbany kok ułożony na gołej skórze głowy.

File:Samurai hand colored c1890.jpg - Wikipedia

Na początku fryzura ta noszona była tylko przez samurajów. Hełm jaki nosili samurajowie nazywany 兜 (kabuto) dla efektywności musiał dobrze opinać głowę aby utrzymać się na miejscu podczas walki. Dodatkowo ponieważ hełmy zakrywały większą część głowy, przebywanie w nich było trudne z powodu gorąca (upalne japońskie lata nie pomagały w chłodzeniu). Fryzura więc została stworzona dla wygody. Dzięki temu, że na górze głowy włosy były zgolone miały mniejszą objętość i lepiej pasowały w hełmie, na dodatek włosy były by kolejną warstwą podtrzymującą ciepło. Ponieważ ich nie było samurajom było chociaż trochę chłodniej.

150 Solid Kabuto Tattoo Ideas | Tatt Mag

Ze względu na wysoki status samurajów, fryzura ta do okresu Edo stała się popularna wśród japońskich mężczyzn. Kiedy granice między Japonią a innymi państwami zostały otwarte, obcokrajowcy byli zszokowani fryzurą chonmage. W wielu przypadkach fryzura ta była wyśmiewana do stopnia, w którym Japończycy będąc za granicą nosili czapki aby uniknąć wzroków przechodniów. Fryzura przestała być noszona kiedy nasiliły się zachodnie wpływy w Japonii. Dziś zmienioną nieco wersję chonmage noszą niektórzy zapaśnicy sumo. Nie golą oni czubka głowy a koniec „koka” układają w wachlarz.

zdj. ze stron: attmag.com, wikipedia.org