Trzydzieści sześć widoków na górę Fuji

富嶽三十六景 (Fugaku Sanjūrokkei) czyli 36 widoków na górę Fuji to znany cykl dzieł, które ukazują słynną górę z różnych perspektyw. Obrazy te są polichromowanymi odbitkami zrobionymi za pomocą techniki drzeworytu. Stworzone zostały w latach 1830 – 1832 przez artystę Hokusai-a.

Najbardziej znaną odbitką jest 神奈川沖浪裏( Kanagawa oki nami-ura ) „Wielka fala w Kangawie”. Przedstawia falę, z którą próbują zmierzyć się ludzie na łodziach do połowu ryb, a także górę Fuji w tle. Napis widniejący w lewym górnym rogu to nazwa serii odbitek oraz podpis artysty. Odbitkę można znaleźć w muzeach w Nowym Jorku, Londynie, Chicago, Los Angeles, we Francji a także w Płocku!

Odbitki zrobione zostały tak, aby można było stworzyć wiele kopii, które potem miały trafić za granicę. Stworzone u szczytu sławy artysty sprawiły, że do dziś kojarzymy jego sztukę. Co jest niezwykłe w tych odbitkach, to to, że artysta użył wielu kolorów. Każdy kolor to osobny drzeworyt. W kawałku drewna artysta rzeźbił zamierzony kształt wzorując się na uprzednio przygotowanym obrazku. Następnie na wyrzeźbione drewno nakładał farbę i odbijał ją na papier. Japońskie odbitki z tamtego okresu różnią się od tych Europejskich tuszem. Japończycy używali wodnych tuszy, podczas gdy Europejczycy korzystali z tuszy olejnych.

Najbardziej znane oprócz „Wielkiej fali w Kanagawie” są dzieła:

凱風快晴 ( Gaifū kaisei ) – Piękna pogoda przy południowym wietrze

Red Fuji southern wind clear morning.jpg

山下白雨 ( Sanka hakuu ) – Burza poniżej szczytu góry